Ø  PSO

SŁONECZNY WTOREK

Wtorek był dniem pod znakiem muzyki- główną imprezą tego dnia był XI PRZEGLĄD PIOSENKI. Przegląd stanowi coroczną prezentację dorobku artystycznego wychowanków placówek specjalnych i domów pomocy społecznej i ma charakter konkursowy. W bieżącym roku na scenie Pszczyńskiego Centrum Kultury wystąpiło ogółem 140 artystów (11 solistów i 11 zespołów), w tym zagraniczna grupa, która przyjechała do nas z czeskiej Karviny. Uczestnicy występowali przed publicznością oraz przed jury, w którego skład weszli: Barbara Sopot – Zembok – Dyrektor Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej, Joanna Wiktorko – pedagog muzyki i Danuta Abramowicz - Heczko – pedagog. Oprócz prezentacji konkursowych, podczas których publiczność podziwiała występy wokalne, taneczne a nawet instrumentalne zgłoszonych grup widzowie mogli obejrzeć gościnny występ artystyczny dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Pszczynie. Wszyscy uczestnicy przeglądu obdarowani zostali smacznym poczęstunkiem. Na puchary i pozostałe nagrody jak co roku uczestnicy muszą czekać do piątku – dnia finałowego „Słonecznego Tygodnia”, w którym jury ogłasza swój werdykt. Dziękujemy uczestnikom oraz wszystkim zaangażowanym osobom i nauczycielom którzy czuwali nad sprawną organizacją imprezy.

Organizatorzy konkursu: Romana Baron i Zbigniew Lejawka

Konkurs  „Zdrowotne i ekonomiczne aspekty żywienia” odbył się już po raz V. Grupa uczestników liczyła 43 osoby. Zespół Szkół nr 3 im. Janusza Korczaka  w Pszczynie integrował się z uczniami Zakladni Skola z Karwiny oraz młodzieżą z Zespołu Szkół Specjalnych z Czeladzi, którzy przyjechali pod opieką pani Małgorzaty Pawełczyk oraz pani Grażyny Kolasa. Uczestnicy mieli okazję wykazać się wiedzą teoretyczną  w zakresie Zdrowego Żywienia odzwierciedlając: „Piramidę Żywności”, rozwiązując krzyżówkę związaną tematycznie z prawidłowym odżywianiem. Z zakresu wiedzy i umiejętności praktycznych mieli do sporządzenia „sałatkę owocową” z zachowaniem zasad higieny i estetyki podawania. Finałem konkursu było rozdanie dyplomów i nagród.

Janina Niebudek

X MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY 12.05.2009

We wtorek 12 maja już po raz dziesiąty zorganizowany został  Międzyszkolny Konkurs Plastyczny - w tym roku  pod hasłem: „JANUSZ KORCZAK I DZIECI”. Rywalizowały ze sobą 3 osobowe drużyny z placówek kształcenia specjalnego oraz ze szkoły z oddziałami integracyjnymi. Każda z drużyn tworzyła jedną wspólną pracę, dowolną techniką plastyczną. Powstały wspaniałe dzieła. Trudem ich ocenienia zajęły się zaproszone panie – członkinie Pszczyńskiego Koła Artystów Nieprofesjonalnych „Zdrzadełko”.

A oto wyniki konkursu – drużyny nagrodzone za wyróżniającą się pracę:

·        Zakladni Skola w Karvinie – goście z Republiki Czeskiej:

- Tereza Nistorova

- Denis Hosala

- Eva Thienelowa

·        Środowiskowy Dom Samopomocy w Pszczynie

- Anna Bloch

- Marzena Gąszczyk

- Bogdan Kotas

·        Ośrodek Matka Boża Różańcowa Warsztaty Terapii Zajęciowej w Pszczynie:

- Bemodeta Kolon

- Sylwia Żupa

- Agnieszka Szczygieł

·        Zespół Szkół nr 3 Specjalnych w Pszczynie

- Alicja Zuzulak

- Dominika Gliklich

- Tomasz Faruga

Dziękujemy za udział i zapraszamy za rok!

Organizatorki konkursu: Barbara Siuta, Danuta Czerwińska - Żołna

I RAJD GÓRSKI „ ZE SŁOŃCEM W PLECAKU „

W ramach SŁONECZNEGO TYGODNIA odbył się I Rajd Górski. Brali w nim udział uczniowie klas: I-III gimnazjum „u”, II gim. „u”, II-III gim. „u” i I-II SPDP, a także uczniowie z zaprzyjaźnionej Szkoły w Karwinie. Razem 33 uczniów wraz z 6 nauczycielami i 2 rodziców. Uczestnicy rajdu weszli na Równicę znajdującą się w Beskidzie Śląskim w pobliżu Ustronia. Głównym celem rajdu było poznanie nowych kolegów z Czech, a także poznanie uroków turystyki górskiej, przyrody- fauny i flory, umiejętności poruszania się w terenie górskim, oznaczenia szlaków, poznanie zasad bezpieczeństwa w górach. Ważne także było wskazanie uczniom jak można czynnie spędzać wolny czas i jak należy zachowywać się w górach. Dzieci same odnajdywały oznaczenia szlaku i próbowały „czytając” mapę nazywać szczyty widoczne z Równicy. Najłatwiej było im wskazać Czantorię  bardzo dobrze widoczną. Jej nazwę zapamiętali wszyscy. Bez trudu nazywały drzewa, krzewy  i runo leśne mijane w czasie wycieczki. Podsumowaniem rajdu były prace plastyczne wykonane przez uczestników. Na zakończenie każdy uczeń otrzymał jako nagrodę słodką niespodziankę, a każda klasa Dyplom Uznania. Organizatorami rajdu były mgr Małgorzata Rok, mgr Elżbieta Jarczok.