DZIEŃ CZYSTEGO POWIETRZA

Czyste powietrze to podstawa wszelkiego życia na ziemi- oddychamy nim nie tylko my, ludzie, lecz także zwierzęta i rośliny! Niestety, w miarę rozwoju cywilizacji i budowy ciągle to nowych fabryk czy zakładów przemysłowych, nasze powietrze już straciło na swojej czystości. Co gorsza jednak, niektórzy ludzie dokładają się do zanieczyszczenia powietrza we swoim własnym domu, paląc śmieci, które miast do pieca, powinny trafić do sortowni, a następnie być poddane recyklingowi! Mało z nas zdaje sobie sprawę jak groźna dla nas i dla środowiska jest tzw. „niska emisja”, powodowana poprzez spalanie śmieci w niskich temperaturach! 14 listopada jest dniem obchodzonym jako Dzień Czystego Powietrza. Akcję „To nie krasnoludki palą śmieci” corocznie organizuje Fundacja „Arka” z Bielska- Białej. W tym roku odbyła się jej VII edycja. Uczniowie naszej szkoły również przyłączyli się do tego przedsięwzięcia. Na szkolnej świetlicy spotkali się poznały sposób segregacji, dowiedziały się również jakie kolory mają pojemniki, do których wrzuca się odpowiednie odpady podzielone na rodzaj materiału. Miał okazję sprawdzić to w praktyce wrzucając przygotowane wcześniej „odpady” do odpowiednio podpisanych kolorowych wiaderek. Na koniec każda klasa wykonała pracę plastyczną- portret krasnoludka, z wykorzystaniem różnorodnych materiałów.

Dorota Warzecha- Nowok