Ø Załączniki statutu

Ø Pszczyna

SŁONECZNY TYDZIEŃ 2004

Galeria

W Powiecie Pszczyńskim już od czterech lat Zespół Szkół Specjalnych jest organizatorem Tygodnia Osób Niepełnosprawnych zwanego Słonecznym Tygodniem. Celem imprezy jest przede wszystkim podniesienie publicznej świadomości o prawach osób niepełnosprawnych, oraz o pozytywnym wkładzie jaki wnoszą osoby niepełnosprawne w życie społeczeństwa. Próbujemy również wskazywać problemy, na które osoby niepełnosprawne napotykają. Dzięki Słonecznemu Tygodniowi osoby niepełnosprawne mogą zaprezentować swoje talenty i umiejętności na szerszym forum, a także sprawdzić się w różnego rodzaju konkursach artystycznych, sportowych oraz przedmiotowych. Impreza jest okazją do szeroko pojętej integracji społecznej, która jest jednym z głównych jej celów. Stwarza również możliwość nawiązania współpracy pomiędzy placówkami zajmującymi się osobami niepełnosprawnymi.
Słoneczny Tydzień to przedsięwzięcie, które z roku na rok zatacza coraz szersze kręgi.
W Obchody Tygodnia Osób Niepełnosprawnych włączają się nie tylko ośrodki kształcenia specjalnego lecz również różnego rodzaju instytucje, oraz osoby prywatne. Poprzez cykliczną działalność w tym temacie chcemy przygotować środowisko do przyjęcia osób niepełnosprawnych, akceptacji i zrozumienia ich specyficznych potrzeb. Słoneczny Tydzień stwarza naszym podopiecznym możliwość przeżycia wspaniałej i niepowtarzalnej zabawy, doświadczania zdrowej rywalizacji, docenienia swoich wysiłków i dowartościowania.

W roku bieżącym obchody Słonecznego Tygodnia rozpoczną się uroczystą mszą świętą w kościele p.w. Wszystkich Świętych w Pszczynie, która zostanie odprawiona w dniu 5 maja. Do 16 maja odbędzie się szereg imprez integrujących zainteresowane środowiska. W dniu 12 maja w sali obrad Rady Powiatu Pszczyńskiego zostanie przeprowadzona konferencja nt: ,,Sport w życiu niepełnosprawnych” zaś 16 maja we wnętrzach sali lustrzanej Muzeum Zamkowego w Pszczynie zaproszeni goście wysłuchają koncertu laureatów VI Przeglądu Piosenki. Impreza odbywa się pod honorowym patronatem Starosty Pszczyńskiego.Wszystkich zainteresowanych uczestnictwem w obchodach Słonecznego Tygodnia serdecznie zapraszamy.

Dyrektor PZSS – Grzegorz Kuczera

FINAŁ SŁONECZNEGO TYGODNIA

W piątek 14 maja odbyła się niecodzienna uroczystość – finał Słonecznego Tygodnia, organizowanego przez Powiatowy Zespół Szkół w Pszczynie. Patronat honorowy sprawuje Starosta Pszczyński, pan Józef Tetla, patronat medialny radio Mega. Jak co roku mieliśmy okazję uczestniczyć w wielu atrakcyjnych imprezach jak np.: VI Powiatowy Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej dla Ośrodków Kształcenia Specjalnego, konkurs przedmiotowy „Wiedza ze słońcem”, konkurs piosenki angielskiej, konkurs recytatorski, plastyczny, komputerowy, wiedzy o ruchu drogowym, zawody wędkarskie, sportowe i wiele innych. Głównym celem organizatorów jest integracja oraz wspólna zabawa. Wraz z młodzieżą Powiatowego Zespołu Szkół bawili się: Specjalny Ośrodek Edukacyjno - Leczniczo - Rehabilitacyjny dla Dzieci Niewidomych i Niedowidzących z Rudołtowic, Dzienny Ośrodek Rehabilitacyjno – Leczniczo – Wychowawczy z Pszczyny, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Starej Wsi, Dom Pomocy Społecznej w Pielgrzymowicach, Ośrodek Matka Boża Różańcowa, Środowiskowy Dom Samopomocy w Woli, Zespół Szkól Specjalnych przy Sanatorium Rehabilitacyjnym dla Dzieci Niepełnosprawnych Ruchowo „Stokrotka’ w Goczałkowicach Zdroju oraz inne ośrodki z województwa Śląskiego. Laureaci konkursu piosenki zostali nagrodzeni podczas uroczystości finałowej, która odbyła się w Muzeum Zamkowym w Pszczynie. Zaproszeni goście mieli okazję wysłuchać bogatego programu artystycznego, w którym obok młodych artystów z ośrodków kształcenia specjalnego wystąpili przyjaciele szkoły: Joanna Pszczółka, absolwentka wydziału wokalno – aktorskiego Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Krzysztof Jarczok i Damian Stania – znani pszczyńscy muzycy. Dzięki uprzejmości Dyrekcji Muzeum Zamkowego w Pszczynie impreza miała niezwykły charakter i wspaniałą oprawę i była wielkim przeżyciem dla uczestników i organizatorów. Mamy nadzieję, że pozostawiła niezapomniane wrażenia, jak i cały Słoneczny Tydzień.

Aleksandra Wiera