Ø Załączniki statutu

Ø Pszczyna

SŁONECZNY TYDZIEŃ 2007

Działo się ....

Słoneczny Tydzień  - słońce, ciepło, gry  i zabawy. W dniach 18. 05 – 25. 05. 2007 r. odbyła się kolejna edycja Powiatowego Tygodnia Osób Niepełnosprawnych. Jego organizatorem był Zespół Szkół nr3 Specjalnych, a impreza odbyła się pod honorowym patronatem Starosty Pszczyńskiego pana Józefa Tetli.  Przedsięwzięcie zorganizowano dzięki wsparciu ze strony sponsorów, a także z udziałem środków finansowych Województwa Śląskiego i PFRON –u.

Przez 8 dni odbyło się 25 różnego rodzaju konkursów,  oraz spotkań integracyjnych. W tym czasie nasi wychowankowie mieli okazję do zaangażowania, współzawodnictwa i prezentacji swoich umiejętności w dziedzinach artystyczno–kulturalnych, sportowych, a także tych, które dotyczą wiedzy szkolnej. Wszystko rozpoczęło się już w środę 16. 05, kiedy to w ZS nr 3 odbył się Konkurs Piosenki Religijnej. Inauguracja nastąpiła w piątek. Po uroczystej Mszy św. w kościele p.w. „Wszystkich Świętych” wszyscy uczestnicy Słonecznego Tygodnia przemaszerowali na stadion „Iskry”, gdzie odbyły się zawody sportowe. W międzyczasie na terenie naszej szkoły  miał miejsce konkurs międzyprzedmiotowy  „Wiedza ze słońcem”. Poniedziałek przyniósł aż 6 różnego rodzaju spotkań. Uczniowie szkoły podstawowej dowiadywali się jak  „O swoje zdrowie dbać”, natomiast starsi uczniowie wykazywali się wiedzą w konkursie „Zdrowotne i ekonomiczne aspekty żywienia” . Humaniści zostali zaproszeni do Konkursu Pięknego Czytania, a rowerzyści zdawali „egzamin” z Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. W hali sportowej pszczyńskiego MORiS – u  piłkarze rozegrali mecze na swoim V Integracyjnym Turnieju Piłki Nożnej, zaś rajdowcy spotkali się w Parku Pszczyńskim na Słonecznym Rajdzie. Wtorek upłynął pod znakiem muzyki, zabawy i sportu. W sali widowiskowej Pszczyńskiego Centrum Kultury miał miejsce IX Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej . W szkole odbyło się spotkanie integracyjne „Bawmy się razem”, a także Turniej Tenisa Stołowego. Środa to przede wszystkim skansen i „Spotkanie regionalne”, na którym zaprezentowały się zaprzyjaźnione zespoły regionalne. Dla żądnych wiedzy przygotowano „Łamigłówki mądrej sówki” oraz Turniej Gier Komputerowych.

Uzdolnieni plastycznie mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności w Konkursie Plastycznym. Jak „Żyć zdrowo i bezpiecznie” dowiedzieli się w czwartek uczestnicy Rajdu profilaktyczno–wychowawczego, który miał miejsce w  Pszczyńskim Parku. Piękne recytacje wierszy Jana Brzechwy usłyszeliśmy podczas Konkursu Recytatorskiego, a Objawienia Matki Bożej przedstawili uczestnicy Konkursu Plastycznego. Nad stawem Rontok entuzjaści wędkowania czyhali na „Taaką rybę”. Piątkowy Dzień Europejski ukazał efekty projektu Euromix oraz dał pokaz umiejętnościom muzycznym i językowym uczestników  Konkursu Piosenki Angielskiej. Piątek to także Wielki Finał. W Sali Lustrzanej Muzeum Zamkowego zaprezentowali się laureaci Przeglądu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej.

Wśród finalistów znaleźli się :

-         w kategorii soliści: Piotr Kurtok – Ośrodek Matka Boża Różańcowa w Pszczynie

-         w kategorii „Szkoła Podstawowa” – zespół „Urwisy” z Zespołu Szkół nr 3 w Pszczynie

-         w kategorii „Gimnazja” – zespół „Elfy” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Rybniku

-         w kategorii „Dorośli” – ex equo  Zespół „Blues Brothers & Sisters” ze Środowiskowego Domu Ośrodka Matka Boża Różańcowa w Woli

-         oraz zespół „Świetliki” – PSOUU Świetlica Terapeutyczna w Pszczynie

-         Grand Prix otrzymał zespół „Rozśpiewani Entuzjaści” – Ośrodek Matka Boża Różańcowa w Pszczynie

Słoneczny Finał zakończył się występem gościa specjalnego. W tym roku była to sopranistka pani Barbara Bielaczyc, która zaprezentowała się bogatym repertuarem nie tylko operowym lecz także operetkowym i rozrywkowym. Uwieńczeniem całego tygodnia było spotkanie integracyjne, które odbyło się w środę 30. 05 na sali OSP w Pielgrzymowicach. Przy muzyce bawili się uczniowie ZS nr3 w Pszczynie oraz wychowankowie ze szkół i ośrodków z Pielgrzymowic, Strumienia i Jastrzębia Zdroju. Słoneczny Tydzień nie przebiegałby tak sprawnie, gdyby nie wolontariusze. Byli z nami w każdym słonecznym dniu. Dziękujemy uczniom Liceum Ogólnokształcącego im. B. Chrobrego, Zespołu Szkół nr 1 oraz Gimnazjum nr 4. Wspólnie spędzony czas zaowocował nowymi przyjaźniami i pomysłami na przyszłe spotkania. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się w tak licznym i sympatycznym gronie.

Dorota Warzecha – Nowok   nauczyciel z Zespołu Szkół nr 3 w Pszczynie

Serdeczne podziękowania dla współorganizatorów :

Starostwo Powiatowe w Pszczynie

Urząd Miejski w Pszczynie

Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie

Olimpiady Specjalne – Sekcja terenowa „Optymiści” w Pszczynie

Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu w Pszczynie

Patronem medialnym są Radio eM oraz pszczyński portal pless.pl

LISTA SPONSORÓW:
Państwo Celina i Marian Biel, Pszczyna
Państwo Jadwiga i Tomasz Bizoń, Pszczyna
Państwo Lubomira i Kazimierz Bizoń - Budownictwo Wodno – Inżynieryjne Drogowe, Pszczyna