Rozpoczęcie Projektu „Euromix”
Wizyta Studyjna Nauczycielek z Niemiec

We wrześniu 2004 r. rozpoczęliśmy realizację szkolnego projektu programu Socrates Comenius p.t. „Euromix”, w ramach którego współpracujemy z czterema szkołami europejskimi z następujących miast:

• Karlskrona w Szwecji,
  • Hamburg w Niemczech,
  • Aveiro w Portugalii,
  • Londonderry w Irlandii Północnej.
  • Wszystkie szkoły partnerskie są placówkami dla dzieci i młodzieży o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

• W naszej szkole w projekt zaangażowanych jest 22 uczniów
    z klas III a i III b Gimnazjum.

• Językiem projektu jest język angielski.

• Koordynatorem programu w Zespole Szkół nr 3 Specjalnych jest  nauczyciel języka angielskiego – Kinga Grynpeter.

Tematyka Projektu:

„Euromix” jest projektem, realizowanym przez trzy lata podczas zajęć lekcyjnych i obejmuje następujące tematy:

Rok 1:             Kim jesteśmy?” - „Who are we?” (przedstawienie siebie, swojej szkoły, swoich zainteresowań, swojego miasta, regionu, kraju i swoich cech narodowych).

Rok 2:             Gdzie mieszkamy? – Zwyczaje i Tradycje”  -  „Where do we live? – Customs and Traditions”
(nasz region, kraj i nasze zwyczaje i tradycje, święta narodowe).

Rok 3:             Co robimy?” – „What do we do?” (kultura naszego regionu, kraju, tradycje kuchni regionalnej, kuchnia narodowa, tradycyjna muzyka, taniec, popularne gry i zabawy).

We wrześniu 2004 przyjechały do naszej szkoły w ramach wizyty studyjnej dwie nauczycielki niemieckiej szkoły z Hamburga, które miały okazję zapoznać się z naszą szkołą, nauczycielami. Przyjął je również wice-starosta powiatu pszczyńskiego, p. Krystian Szostak, a także spotkały się z grupą uczniów zaangażowanych w realizację projektu. Nauczycielki zwiedziły również nasze miasto, odwiedziły Skansen Wsi Pszczyńskiej oraz zwiedziły Muzeum Zamkowe, pod którego były ogromnym wrażeniem.

Kinga Grynpeter