„Europejska Książka Kucharska”
Wizyta Robocza w Aveiro, w Portugalii

W III roku projektu zadaniem uczniów było stworzenie europejskiej książki kucharskiej zawierającą przepisy i sposób przyrządzenia potraw krajów partnerskich w projekcie „Euromix”. Uczniowie ze wszystkich szkół partnerskich przygotowali przepisy tradycyjnych regionalnych potraw swojego kraju. Pierwszym etapem było wykonanie potraw pod kierunkiem nauczycieli oraz sfotografowanie kolejnych etapów przyrządzania potraw. Zdjęcia kolejnych etapów i towarzyszących im czynności zostały umieszczone w tworzonej książce kucharskiej. Kolejnym krokiem było przetłumaczenie przepisów, czynności oraz etapów przygotowywania na język angielski. W efekcie stworzona została bardzo ciekawa wielojęzyczna książka kucharska zawierająca zdjęcia poszczególnych czynności podczas gotowania potraw oraz opisy w językach ojczystych oraz w języku angielskim. Stworzenie tej książki sprawiło uczniom wiele trudności zarówno manualnych, kulinarnych jak i językowych, za to efekt okazał się fantastyczny i warty ciężkiej pracy.

W dniach 11-15.05.2007 odbyła się ostatnia już wizyta robocza w ramach programu Socrates Comenius 1. Miała miejsce w Aveiro, w Portugalii. Uczniowie klasy I zawodowej Jakub, Krystian i Wojtek mieszkali w czasie pobytu u rodzin uczniów portugalskich. Poznali styl życia Portugalczyków, ich zwyczaje, rozkład dnia, przyzwyczajenia. Natomiast podczas wspólnych zajęć i spotkań projektowych wraz z uczniami innych krajów partnerskich brali udział we wspólnych działaniach, zabawach i pracach. Podczas zorganizowanego w partnerskiej szkole Dnia Europejskiego uczestnicy trzech równoległych projektów prezentowali swoje kraje. My również zaprezentowaliśmy nasz kraj, nasze miasto i naszą szkołę. Naszym zadaniem było również  nauczenie pozostałych partnerów łatwej, wpadającej w ucho piosenki lub zabawy. „Tańczymy Labada” spodobało się wszystkim. Zachęciło do wspólnej spontanicznej zabawy zarówno młodzież, jak i dorosłych.

W Aveiro uczestniczyliśmy również w spotkaniu z radnymi w Ratuszu Miasta. Wzięliśmy udział w koncercie  orkiestry filharmonicznej, a także w koncercie i uroczystej paradzie-procesji z okazji święta miasta i św. Joanny. Również z okazji Święta Miasta uczniowie portugalscy z pomocą swoich nauczycieli przygotowali Jarmark Średniowieczny pełen barwnych kostiumów, scenografii, tańca i muzyki.  Portugalię będziemy wszyscy wspominać jako kraj wesołych i bezstresowych ludzi, pięknych krajobrazów i zupełnie innego stylu życia.

Kinga Grynpeter