ANDRZEJKI

"Hokus-pokus, czary mary, aby wróżby się spełniały”  Późną jesienią po zakończeniu prac rolnych, gdy dni były coraz krótsze, a wieczory dłuższe, rozpoczynała się niegdyś na wsi pora kojarzenia małżeństw. Następował wtedy okres wróżb i zalotów. Magicznym dniem dla dziewcząt była wigilia św. Andrzeja. Ten wieczór był poświęcony wyłącznie wróżbom matrymonialnym. Dla chłopców natomiast porą wróżb była wigilia św. Katarzyny. W ostatni listopadowy piątek uczniowie szkoły podstawowej zebrali się na sali gimnastycznej by wspólnie spędzić magiczne chwile pod znakiem wróżb.  Po krótkim wykładzie z zakresu wróżbiarstwa i magii i w głoszeniu magicznych zaklęć wśród śmiechów i żartów rozpoczęły się andrzejkowe przepowiednie. Nie zabrakło dobrze wszystkim znanych wróżb. Zgodnie z tradycją uczniowie ustawiali buty by dowiedzieć się kto pierwszy wstąpi w związek małżeński. Wróżyli z sec, kart, cyfr a nawet ciasteczek. Większość uczestników wyczarowała sobie świetlaną przyszłość. Byli i tacy, których wróżby zawiodły - ale nie ma czym się martwić może w przyszłym roku będzie lepiej. Po wróżbiarskich emocjach otwarto bufet, aby posilić się małym co nieco.  Ciasteczka, paluszki i cukierki  znikały jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Po posiłku magiczne rekwizyty  poszły w kąt i wszyscy ruszyli do tańca przy dźwiękach muzyki.

Monika Szczygieł  Aleksandra Strączek  Ewa Golda