REGIONALNY SŁONECZNY CZWARTEK

W czwartek 14 maja b.r., ramach imprez Powiatowego Tygodnia Osób Niepełnosprawnych „Słoneczny Tydzień” miały miejsce Regionalne Spotkania Artystyczne Dzieci i Młodzieży. Spotkania odbyły się już po raz III w przepięknym, uroczym skansenie Zagroda Wsi Pszczyńskiej. Celem spotkania były prezentacje artystyczne zespołów folklorystycznych oraz poznanie kultury ludowej ziemi pszczyńskiej. Zespoły, które mieliśmy okazję zobaczyć na scenie w skansenie to:

• Zespół Regionalny „Jedynka” ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Pszczynie, ze śląskimi wyliczankami, dawnymi zabawami dziecięcymi, wiązanką tańców i piosenek śląskich.

• Zespół Regionalny ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Goczałkowicach Zdroju, z wiosennymi tradycjami ludowymi.

• Zespół „Entuzjaści” z Ośrodka Matka Boża Różańcowa – Warsztaty Terapii Zajęciowej w Pszczynie, z przedstawieniem pt. „Jo Ci pszaja, Ty mi pszajesz, czyli Romeo i Julia po śląsku”.

• Zespół Regionalny „Folkowianie” ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Pszczynie i w Woli z wiązanką pieśni regionalnych z terenów ziemi pszczyńskiej.

• Zespół Regionalny „Karczochy” z Zespołu Szkół nr 3 Specjalnych im. Janusza Korczaka w Pszczynie z przedstawianiem słowno-muzycznym „Łonaczenie w mieście Pszczynie”

Gościnnie wystąpił zespół muzyczny z Katowic. Muzyka wykonana na instrumentach smyczkowych szarpanych przez artystów muzyków przeniosła publiczność w krainę gorących rytmów chętnie słuchanych w naszym regionie. Mieliśmy okazję również gościć po raz pierwszy w skansenie Zagroda Wsi Pszczyńskiej reprezentantów Zăkladni Škola w Karvinie. Wszyscy uczestnicy biorący udział w spotkaniu otrzymali dyplom oraz nagrody. Dziękujemy wszystkim grupom oraz osobom i instytucjom współpracującym podczas organizowania imprezy.

Organizatorzy spotkania: nauczyciele Zespołu Szkół nr 3 Specjalnych im Janusza Korczaka w Pszczynie: Urszula Kuczera, Romana Baron, Zbigniew Lejawka

W ramach SŁONECZNEGO TYGODNIA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH NA POGRANICZU POLSKO – CZESKIM odbył się też  Rajd Rowerowy zorganizowany został przez Janinę Niebudek przy współpracy pani Mirosławy Godniewicz. Trasa wiodła z Pszczyny do Goczałkowic – Zapory. Swą fachową opieką otoczyli nas Przodownicy – Przewodnicy PTTK w osobach: Pan Jacek Czober oraz Pan Janusz Czerwik. W czasie rajdu młodzież miała okazję zapoznać się namiastką historii i roli Zapory w Goczałkowicach z uwzględnieniem aspektów ekologicznych. Mieli również okazję poznać nasze malownicze tereny,  które znajdują się wokół Pszczyny. Młodzież chętnie uczestniczyła w różnego rodzaju aktywnych formach spędzania wolnego czasu – gry plenerowe indywidualne i zespołowe, jazda na rolkach, gry w badmintona, na skakance… . Była okazja do poskakania w gumę, oraz prac ręcznych. Uczestnicy Rajdu Rowerowego mieli okazję wykazać się zdolnościami plastycznymi, biorąc udział w konkursie „Kolory Słońca” przygotowanym przez panie Edytę Gilder-Pfeifer oraz Małgorzatę Błąkałę. Prace zostały wykonane różnymi technikami plastycznymi. W Rajdzie uczestniczyła młodzież  z  Zespołu Szkół nr 3 im. Janusza Korczaka, oraz uczniowie z  Zakladni Skola w Karwinie. Finałem wyjazdu było rozdanie nagród.

VIII DZIEŃ EUROPEJSKI

14 maja 2009 roku uczniowie Gimnazjum nr 7, Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 4 oraz zaproszeni goście z Zăkladni Škola w Karvinie uczestniczyli w ramach imprez Powiatowego Tygodnia Osób Niepełnosprawnych „Słoneczny Tydzień” w Konkursie Piosenki Angielskiej oraz Turnieju Wiedzy o Państwach Europejskich. Uczestnicy konkursu pracując w zespołach: rozpoznawali zabytki Europy, mieli okazję stworzyć plakat wybranego zabytku, rozpoznawali flagi oraz lokalizowali wybrane państwa na mapach konturowych Europy, uzupełniali tekst hymnu Unii Europejskiej a także wykazywali się znajomością stolic państw europejskich. Mieliśmy okazję wysłuchać wykonania popularnych piosenek młodzieżowych w języku angielskim. Gwiazdą konkursu piosenki została Sara-  koleżanka z Karwiny, która zaśpiewała romską pieśń i otrzymała nagrodę publiczności. Wszyscy uczestnicy biorący udział w spotkaniu otrzymali nagrody.

Organizatorzy: Izabela Wojtylak i Kinga Grynpeter

KONKURS  „Łamigłówki mądrej główki”

W dniu 14.05.2009r. odbył się czwarty raz konkurs „Łamigłówki mądrej główki” dwudziestu dwóch uczniów gimnazjum z Pszczyny, trzech z Karviny, rozwiązywało zadania, w formie: krzyżówek, łamigłówek, labiryntów, rebusów, wyklejanek, wykreślanek, itp. Każdy z uczestników otrzymał dyplom za zajęcie odpowiedniego miejsca oraz nagrody rzeczowe (zegarki, etui na telefon, frizbee, breloczki z kompasem, ołówki i długopisy). W zorganizowaniu i przeprowadzeniu konkursu pomogły Panie: Jolanta Świętek, Patrycja Lekki, Ewa Czembor. Uczestnicy konkursu, poprzez niecodzienną formę nauki mieli okazję integrować się z rówieśnikami z Czech, wykorzystać swoją wiedzę w praktyce.

Organizatorzy: Agnieszka Kania, Jolanta Świętek