Słoneczny Tydzień na Pograniczu Polsko- Czeskim.

W dniach od 8 do 15 maja 2009 podczas IX Powiatowego Tygodnia Osób Niepełnosprawnych „Słoneczny Tydzień” gościliśmy w naszej szkole gości z Czech, ze szkoły Zakladni Skola w Karvinie. Razem z naszymi uczniami goście rozpoczęli „Słoneczny Tydzień na pograniczu polsko-czeskim” uroczystą mszą świętą i uroczystym przemarszem na stadion MORiS, gdzie wzięli udział w X Powiatowej Spartakiadzie Osób Niepełnosprawnych. Po skokach w dal, biegach sprinterskich, rozgrywkach sportowych, przyszedł czas na wysiłek umysłowy podczas konkursu przedmiotowego „Wiedza ze słońcem”. Było to nie lada wyzwanie zarówno dla prowadzących, jak i czeskich uczestników. Po zmaganiach konkursowych przyszedł czas na odpoczynek i zwiedzanie naszego miasta oraz Muzeum Zamkowego.

W czasie kolejnych dni nasi goście wzięli udział w szeregu konkursów, spotkań i rywalizacji. Bardzo mocno zaangażowali się w konkurs ekologiczny pt. „Sam o swoje zdrowie dbam”, który wymagał zarówno prezentacji wiadomości, jak i umiejętności odegrania scenek tematycznych, czy wykonania tematycznych plakatów. Był również czas na działanie twórcze kiedy dzieci uczyły się wykonywania figurek zwierzątek z siana. Po pełnym konkursów dniu nasi uczniowie wraz ze swoimi kolegami z Czech udali się na szkolny rajd górski, gdzie zdobywali wśród pięknych widoków górę Magurkę.

Kolejny dzień przyniósł rozrywkę kulturalno-muzyczną ponieważ po raz pierwszy mieliśmy możliwość usłyszeć naszych gości śpiewających we własnym języku podczas XI Powiatowego Przeglądu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej, który miał miejsce w Pszczyńskim Centrum Kultury. Natomiast po zmaganiach wokalnych czekał nas  X Międzyszkolny Konkurs Plastyczny, gdzie uczniowie mieli możliwości artystycznego przelania na papier swoich plastycznych pomysłów. Po tak intensywnym dniu nie koniec to był niespodzianek, ponieważ naszych gości czekał jeszcze Integracyjny Słoneczny Rajd pełen niespodzianek w parku pszczyńskim.

W środę część uczniów, która przeszła eliminacje mogła popisać się swoimi zdolnościami deklamacji wierszy podczas IX Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego. Następnie przyszedł czas na rozgrywki sportowe podczas VII Integracyjnego Halowego Turnieju Piłki Nożnej oraz szkolnego profilaktyczno-wychowawczego rajdu pieszego w parku pszczyńskim. Wszystko odbyło się bezpiecznie ponieważ uczniowie wcześniej poznali i wprowadzili w życie zasady bezpieczeństwa poznane we wcześniejszym konkursie: Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego. Pod koniec dnia przyszedł czas na relaks i wyciszenie. Bardzo podobał się zarówno naszym jak i czeskim uczniom turniej „Puzzlomania”. Po intensywnym dniu chętnie wypoczęli układając wspólnie kolejne elementy puzzli i układanek.

Czwartek z kolei był dniem bardzo barwnym, ponieważ nasi goście razem z innymi zaproszonymi dziecięcymi zespołami folklorystycznymi wzięli udział w Regionalnych Spotkaniach Artystycznych na terenie pszczyńskiego Skansenu. Później zaprezentowali swój kraj  i swoje zwyczaje w naszej szkole podczas VI Dnia Europejskiego, a swoje wyjątkowe talenty wokalne w czasie Konkursu Piosenki Angielskiej, gdzie koleżanka z Czech zdobyła jednogłośnie I miejsce. Po konkursach rozrywkowych przyszedł czas na sport i ruch. Ostrą rywalizację zapewnił Turniej Tenisa Stołowego, a relaks w plenerze wycieczka rowerowa i plener malarski p.t. „Kolory słońca”. Wszystkie dni Słonecznego Tygodnia wypełnione były intensywną rywalizacją, humorem, zabawą, wspólnymi działaniami, pełną integracją i wspólną radością.

Natomiast na finał Słonecznego Tygodnia nasi goście razem z nami wzięli udział w uroczystej Mszy Św., podczas której dokonane zostało poświęcenie sztandaru naszej szkoły. Po tej ważnej dla nas chwili uroczystość przeniosła się do Muzeum Zamkowego w Pszczynie, gdzie odbyła się przepiękna i bardzo podniosła uroczystość nadania naszej szkole imienia Janusza Korczaka zakończona bardzo wzruszającym przedstawieniem o życiu Janusza Korczaka wykonanym bardzo dojrzale przez uczniów naszej szkoły. Tą uroczystością zakończyliśmy wspólnie spędzony z naszymi gośćmi z Karviny „Słoneczny Tydzień na pograniczu polsko-czeskim”. Nawiązane przyjaźnie będą procentować na przyszłość, zebrane adresy utrwalą kontakt i wzajemną korespondencję, a zadowolenie, radosne wspomnienia i niezapomniane wrażenia pozostaną jeszcze na długo w pamięci.

Kinga Grynpeter