Polsko- Czeskie Warsztaty Artystyczne.

W dniach 24-26.05.2010 odbyły się w Zespole Szkół nr 3 Specjalnych w Pszczynie „Polsko-czeskie warsztaty artystyczne”. W warsztatach tych wzięli udział uczniowie zespołu szkół, oraz goście z dwóch czeskich szkół: Zakladni Skola w Karvinie oraz Zakladni Skola w Havirovie. Goście rozpoczęli swoją wizytę w środę od udziału w Młodzieżowym Festiwalu Folklorystycznym. Ponieważ nasz kraj i miasto nawiedziła w ostatnich dniach niespodziewana powódź dlatego festiwal ten nie mógł odbyć się w zalanym wodą skansenie i przeniesiony został do Sali gimnastycznej Zespołu Szkół przy ul. Zamenhofa. Sala niewielka ale pomieściła wiele emocji. Ogromną niespodzianką były dla nas występy regionalne zespołu dziecięcego z Havirova, w swoich lokalnych regionalnych strojach ludowych zupełnie innych od strojów z naszych okolic. A ciekawostką był występ uczniów z Karviny, którzy przedstawili stroje, tańce i pieśni cygańskie, jako że wielu z uczniów tamtejszej szkoły jest narodowości romskiej. Było to niesamowicie barwne i kolorowe przedstawienie, które ogromnie zaciekawiło wszystkich uczestników.

Po atrakcjach regionalnych nasi goście wzięli udział w warsztatach artystyczno-zdrowotnych pt. „Przez teatr do zdrowia”. Wspólne wykonywanie prac plastycznych, konkursy, zagadki i quizy, a także odgrywanie scenek dramowych bardzo spodobało się naszym gościom i naszym uczniom, którzy starali się powtórzyć i zapamiętać jak najwięcej czeskich słów. Wspólne działania towarzyszyły im również po południu podczas warsztatów plastyczno-muzycznych „Integracja przez wspólny taniec i zabawę”. Proste, rytmiczne piosenki, ciekawe układy i wspólne praca plastyczna spowodowały, że bariery językowe przestały być widoczne, a najważniejsza była spontaniczna zabawa, wymieszanie grup i wesołe zaangażowanie we wspólne działania.

Kolejny dzień wizyty rozpoczął się dla naszych gości ciekawym warsztatem etnologicznym pt. „Świat herbaty” opowiadającym o historii powstania, losach i rodzajach herbaty. Powiązany był również z prezentacją parzenia różnych rodzajów herbat oraz degustacją herbat o różnorodnych aromatach i różnym pochodzeniu. Warsztat podobał się zwłaszcza naszym gościom ponieważ prowadzący warsztat okazał się z pochodzenia Czechem, co bardzo ułatwiło opowieści i umożliwiło swobodne zadawanie pytań i wspólną ożywioną dyskusję.

Z kolei popołudnie ożywiło naszych gości w zupełnie inny sposób. Wyjazd do dyskoteki Grant i warsztaty taneczne „Krok po kroku” połączone z taneczną zabawą okazały się strzałem w dziesiątkę. Nie tylko wokalne talenty ukazali nasi goście, ale również taneczne. Wspólna nauka układów tanecznych, spontaniczna zabawa podczas animacji i swobodny taniec okazały się idealną propozycją na wtorkowy wieczór. Znajomości zaczęły się swobodnie zacieśniać, rozmowy kleić, a tańcom nie było końca. W entuzjastycznych nastrojach wszyscy wracaliśmy do domów.

Ostatni dzień pobytu naszych gości rozpoczął się od warsztatów wokalno-teatralnych. Udostępniona w tym celu sala widowiskowa Pszczyńskiego Centrum Kultury przeobraziła się w tym czasie w magiczne „Dno morskie”, po którym w spektaklu światło-dźwięk poruszały się barwne polskie i czeskie dzieci-ryby, glony, muszle i inne morskie stworzonka. Prowadząca warsztaty pani Joanna Wiktorko uczyła dzieci wsłuchiwania się w muzykę, reagowania na dźwięki i światło, aktorskiego wczucia się w swoje role, co zaowocowało przepięknym, barwnym przedstawieniem opatrzonym cudowną muzyką i niesamowitymi efektami świetlnymi. Dzieci poruszały się jak w bajce przedstawiając za pomocą ruchu, muzyki, emocji przejmującą i niepowtarzalną opowieść, którą mogliśmy wszyscy zobaczyć podczas uroczystego zakończenia „Polsko-czeskich warsztatów artystycznych” i Słonecznego Tygodnia Osób Niepełnosprawnych. Wrażenie pozostało nie tylko w nas, ale przede wszystkim w uczestnikach całych warsztatów. Odjeżdżali do domu uśmiechnięci, zadowoleni i liczący na kontynuację znajomości podczas kolejnych polsko-czeskich spotkań.

Kinga Grynpeter