WYCIECZKA DO CIESZYNA

12 października 2011 roku uczniowie klasy pierwszej i drugiej zawodowej uczestniczyli w wycieczce do Cieszyna. Na Wzgórzu Zamkowym zwiedzali Rotundę, Wieżę Ostatecznej Obrony oraz Wieżę Piastowską, na którą weszli pokonując 120 kamiennych i drewnianych stopni. Ale warto było się wspinać ponieważ na ostatniej kondygnacji znajduje się taras widokowy z piękną panoramą miasta. Rozciąga się stąd widok nie tylko na obie części Cieszyna- polską i czeską, ale także na okolice. Widać rzekę Olzę, która wyznacza granicę polsko- czeską. Uczniowie poznali legendę związaną z powstaniem miasta i mieli okazję  zobaczyć Studnię Trzech Braci nawiązującą do tej legendy, przedstawiającą spotkanie trzech braci Bolka, Leszka i Cieszka przy źródle. Przeszliśmy ulicą Głęboką na Rynek, gdzie zegar na Ratuszu wybijał akurat południe. Karmiąc gołębie uczniowie stwierdzili, że miasto ma swój niepowtarzalny urok.  Cieszyn ma również coś, czego mogą mu pozazdrościć inne miasta Polski, swój kawałek Wenecji, zwany „ Cieszyńską Wenecją”. Kiedyś ta część miasta była dzielnicą rzemieślników: garbarzy, sukienników, kowali. Cieszyńska Wenecja to nazwa pochodząca od malowniczo usytuowanych małych domków nad kanałem wodnym "Młynówka". Po długiej wędrówce przez miasto, wzdłuż Olzy wróciliśmy na parking-  uśmiechnięci i zadowoleni, również z pogody która nam dopisała. Jesienna wyprawa była doskonałym potwierdzeniem przysłowia,  że „ podróże kształcą” a możliwość wspólnego spędzania czasu zintegrowała uczniów szkoły zawodowej.