Ø KO Katowice
Ø OKE Jaworzno
Ø WOM Katowice
Ø Pszczyna

CO SŁYCHAĆ W SZKOLE PRZYSPOSABIAJĄCEJ DO PRACY?

oprac. Dominika Kowalczyk

Zbliża się koniec pierwszego semestru. To dobry moment na podsumowanie. W naszej szkole dużo się działo. Nie sposób wszystkiego opisać, dlatego wybraliśmy kilka ważniejszych wydarzeń.

W listopadzie uczniowie SPDP byli na wycieczce w Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek  w Radzionkowie.

Na początku obejrzeli projekcję filmu o tym, jak powstaje chleb. Potem poznali sprzęt i urządzenia, którymi dawniej posługiwali się piekarze. Zobaczyli też wiele ciekawych narzędzi i  mebli używanych na przestrzeni lat w śląskich domostwach np.: waszbrety (tarki do prania), cedzitka (sitka), nachtopy (nocniki), czy byfyje (kredensy). Własnoręcznie uformowali, upiekli i ze smakiem zjedli drożdżowe warkocze. Mieli okazję usiąść w szkolnych ławkach z czasów swoich dziadków i pradziadków, oraz napisać coś rysikiem na tabliczkach. Poznali też Piotra Mankiewicza – założyciela tego niezwykłego muzeum, który od kilkudziesięciu lat gromadzi swoje zbiory. Jak nam powiedział muzeum powstało z potrzeby serca. Ma przede wszystkim uczyć młodych ludzi szacunku do chleba naszego powszedniego…

W przeddzień Andrzejek zorganizowaliśmy Otrzęsiny naszych pierwszoklasistów. Pod czujnym okiem Dyrekcji i starszych kolegów m.in.: rysowali swojego wychowawcę, rozpoznawali przyprawy kuchenne przy pomocy węchu i smaku, lukrowali pierniki, prasowali ściereczki kuchenne, czy przebierali groch i fasolę jak bajkowe Kopciuszki.

Z radością zawiadamiamy, że: Renia Szweda, Michał i Wojtek Farana, Izydor Kubica, Łukasz Szmajduch, Klaudia Skapczyk, Karolina Żur oraz  Marcin Weisman zaliczyli wszystkie przewidziane konkurencje i zostali uroczycie przyjęci do Szkoły Przysposabiającej do Pracy! A ślubowali tak:

Ja pierwszaczek, nieboraczek przyrzekam na mamę i tatę oraz na Bolka i Lolka, że obca mi będzie swawolka.
W związku z tym ślubuję:

1.    Nie uciekać przed panem dyrektorem, gdy przed oblicze swe woła.

2.    Miłować wychowawcę swego, jak siebie samego.

3.    Do kochanej szkółki pilnie uczęszczać i wiedzę swą zagęszczać.

4.    O czystość pracowni chętnie dbać: myć kubeczki, prać ściereczki, zamiatać i śmieci do kosza wrzucać.

5.    Na przerwie kanapkę spożywać i cicho się zachowywać.

6.    Dbać o higienę każdego wieczora, lecz nie po 22:00, bo to nie pora.

7.    Powyższych przykazań przestrzegać sumiennie, gdyż są niepodważalne i niezmienne.

W grudniu w nagrodę za przygotowanie kartek bożonarodzeniowych, stroików, świeczników oraz za pieczenie pierniczków na kiermasz świąteczny organizowany przez Stowarzyszenie Razem uczniowie pojechali do Kinoplexu w Bielsku – Białej  na film: Listy do M. Nasza recenzja: Był śmieszny i wzruszający. POLECAMY!

21. grudnia zorganizowaliśmy na naszym korytarzu spotkanie wigilijne z udziałem Rodziców, Dyrekcji i Wychowawców. Stół nakryty białym obrusem, ozdobiony własnoręcznie wykonanymi stroikami i świecznikami. Na stole pyszne ciasta i pierniczki – wyrób własny J Do tego opłatek, dźwięki kolęd, blask choinki, zapach świerkowych gałązek i już mamy ciepły, serdeczny nastrój jaki zapanował tego dnia na drugim piętrze… Było rodzinnie i wesoło! Za rok na pewno to powtórzymy!