FINAŁ SŁONECZNEGO TYGODNIA

W ramach finału Słonecznego Tygodnia odbyło się podsumowanie plebiscytu  pod nazwą „Jak Król Maciuś Pierwszy”. Rezultatem plebiscytu było przyznanie wyróżnień i tytułu honorowego pod taką sama nazwą, które przyznawane były dwustopniowo: na drodze „nominacji” udzielonych przez klasę i wychowawcę oraz  wyboru  przez „kapitułę” spośród  „nominowanych” tych uczniów, którzy szczególnie zasłużyli na tytuł „ Jak Król Maciuś Pierwszy”. Nominację  od swojej klasy mógł uzyskać  uczeń, którego zachowanie wskazuje, że posiada choćby jedną  z wymienionych cech:

- odpowiedzialność,
-dzielność,
-odwaga,
- poczucie honoru i godności,
- szlachetność,
-wierność w przyjaźni ,
- gotowość do poświęceń dla dobra ogółu.

Nie mógł otrzymać nominacji ktoś, o kim na tablicy uwag napisano, że narusza godność i nietykalność  innych ludzi (to znaczy, że kogoś  bił, wyzywał lub w inny sposób robił krzywdę), kłamie i lekceważy obowiązki.

Jedenastu uczniów  Szkoły Podstawowej uzyskało nominacje swoich zespołów klasowych, a czworgu  przyznano tytuł honorowy i wyróżnienie „Jak Król Maciuś Pierwszy”.

Kapituła tytułu  uhonorowała szczególnie takie postawy przejawiające się w zachowaniach uczniów  jak: dzielność w pokonywaniu swoich trudności i lęków, pilność  i umiejętność poprawnego zachowania się w różnych sytuacjach, pracę nad swoim charakterem, gotowość do niesienia pomocy i dzielenia się z innymi, odpowiedzialność , pogodne  i zgodne usposobienie.

Wyróżnieni uczniowie mieli okazję poznać  prawdziwie  królewskie atrybuty: na chwilę zasiąść na tronie z koroną na głowie. Wszyscy- i ci nominowani i uhonorowani tytułem- otrzymali  upominki i okolicznościowe odznaki.

Anna Zielińska

1 czerwca 2012 r., w pochmurny, deszczowy dzień zakończyła się kolejna edycja Powiatowego Tygodnia Osób Niepełnosprawnych „Słoneczny Tydzień”. Był to czas wspólnych zabaw, spotkań, konkursów. Bogaty program Tygodnia pozwolił wychowankom okolicznych ośrodków kształcenia specjalnego na wykazanie się swoimi umiejętnościami w różnych dziedzinach: sportowych, wokalnych, aktorskich, plastycznych. Po wielu dniach słonecznych zmagań dotarliśmy do finału, który odbył się  w sali widowiskowej Pszczyńskiego Centrum Kultury. Tradycyjnie finałowego dnia ogłoszono wyniki  oraz rozdano nagrody Powiatowego Przeglądu Piosenki. Przegląd ten miał miejsce we wtorek, 29. 05. 2012 r. W szerokiej gamie programów muzycznych i artystycznych zaprezentowali się wówczas wychowankowie Domu Pomocy Społecznej z Pielgrzymowic, Dziennego Ośrodka Rehabilitacyjno- Edukacyjno- Wychowawczego i Świetlicy Terapeutycznej z Pszczyny, Zespołu Szkół nr 3 Specjalnych w Pszczynie, Specjalnego Ośrodka Edukacyjno- Rehabilitacyjno- Leczniczego dla dzieci Dzieci Niewidomych i Niedowidzących w Rudołtowicach, Środowiskowego Domu Samopomocy w Pszczynie i Woli oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej    z Pszczyny. Trzyosobowa komisja w składzie: p. Barbara Sopot- Zembok,       p. Danuta Abramowicz- Heczko i p. Joanna Wiktorko,  postanowiła przyznać:

GRAND PRIX Zespołowi URWISY Z ANTESA- z Dziennego Ośrodka Rehabilitacyjno- Edukacyjno- Wychowawczego w Pszczynie.

W KATEGORII SOLIŚCI:

I nagrodę zdobyli:Angelika Wybrańczyk- Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie, Łukasz Kawnik- Specjalny Ośrodek Edukacyjno– Leczniczo– Rehabilitacyjny dla Dzieci Niewidomych i Niedowidzących w Rudołtowicach.

W KATEGORII GIMNAZJA:

I nagroda przypadła grupie  SŁONECZNI z Zespołu Szkół nr 3 im. J. Korczaka w Pszczynie.

W KATEGORII DOROŚLI:

I nagroda trafiła do Piotra Kurtoka z zespołem z Ośrodka Matka Boża Różańcowa WTZ w Pszczynie, oraz do zespołu ŚWIETLIKI, ze Świetlicy Terapeutycznej w Pszczynie

Wykonawcami koncertu finałowego byli laureaci pierwszych miejsc w poszczególnych  kategoriach wiekowych. W ich wykonaniu usłyszeć można było znane przeboje i ich oryginalne interpretacje, oraz ciekawe muzyczne aranżacje. Wszystkie występy oklaskiwane były gromkimi brawami. Finał „Słonecznego Tygodnia zakończył się oficjalnym jego zamknięciem, którego dokonał vice Starosta Pszczyński, pan Henryk Kolarczyk. Dziękując  publiczności za wspaniałą i żywiołową reakcję mamy nadzieję na spotkanie za rok. Do zobaczenia!

Dorota Warzecha- Nowok