Ø KO Katowice
Ø OKE Jaworzno
Ø WOM Katowice
Ø Pszczyna

Szlakiem zabytków w Pszczynie .

Uczniowie szkoły zawodowej  odwiedzili wyjątkowe miejsca na szlaku zabytków w regionie.  Pierwszym  był Zamek w Pszczynie– dawna rezydencja książąt pszczyńskich, w którym  obejrzeli  zabytkowe wnętrza obiektu wraz z ich wyposażeniem, wystawę  „Daisy, Księżna von Pless: Szczęśliwe lata. Pszczyńscy Hochbergowie” oraz „Znane i nieznane”. Ogromne  wrażenie wywarło  zwiedzanie zbrojowni. Następnym etapem poznawania historycznych pamiątek był spacer po pięknym  parku, podczas którego uczniowie obejrzeli miejsca usytuowania  krypt grobowych rodziny Anhalt ostatnich właścicieli ziem pszczyńskich rodziny Hochbergów, a także inne zabytki znajdujące się w parkowym plenerze.  Wyprawa szlakiem zabytków regionu pozwoliła lepiej poznać historię rodzimej okolicy, bo jak to często bywa, to co bliskie, niekoniecznie dobrze jest znane.  Dopełnieniem   wrażeń stała się wizyta w Muzeum Prasy Śląskiej , w której zgromadzono maszyny drukarskie, urządzenia introligatorskie   i dawną prasę. Uczestniczyli w niej także uczniowie gimnazjum. Oprócz wielu nowych, nieznanych  dotąd informacji  o wydarzeniach historycznych regionu,  dużą atrakcją dla młodzieży podczas  tej  wizyty była możliwość własnoręcznego  drukowania na starej maszynie pamiątkowej ryciny.

Tegoroczna wycieczka szlakiem zabytków Pszczyny  jest początkiem poznawania  historii regionu od nowa. Kolejne- zaplanowane na nowy rok szkolny.