„Warsztaty z szyszką w tle”- 3 grudnia 2012 r.

3 grudnia 2012 roku na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie, Uniwersytetu Śląskiego odbyły się warsztaty „Święta z szyszką w tle” z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Warsztaty zorganizowało Koło Naukowe Edukacji Międzykulturowej wraz z dr Dorotą Prysak z Zakładu Pedagogiki Specjalnej. Honorowymi Wolontariuszami byli m.in.: dziekan Wydziału Etnologii  i Nauk o Edukacji dr hab. prof. UŚ. Zenon Gajdzica, prodziekan ds. Promocji i Współpracy ze Środowiskiem Lokalnym dr Katarzyna Marcol, mgr Magdalena Bełza z Biura ds. Osób Niepełnosprawnych, opiekunowie Koła Naukowego Edukacji Międzykulturowej dr hab. prof. UŚ. Alina Szczurek – Boruta oraz mgr A. Gancarz, jak również Posłanka Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej mgr Aleksandra Trybuś, delegat Cieszyńskiego Starostwa Powiatowego Kazimiera Kawulok (PCPR). Warsztaty rozpoczęły się uroczystym powitaniem Gości przez Dziekana Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji dr hab. prof. UŚ. Zenon Gajdzica, następnie dr Dorota Prysak powitała Honorowych Wolontariuszy. Kolejnym punktem programu było pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników z maskotką Uniwersytetu Śląskiego – Usiołkiem, który zrobił nie małą furorę wśród Gości. Po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia nadszedł czas by przejść do działań właściwych, a więc tworzenia pięknych ozdób świątecznych z szyszek. Przykłady, jak zdobić szyszki przedstawiła mgr Justyna Jabłeka. Pracę umilili nam również studenci Wydziału Artystycznego, którzy zapewnili oprawę muzyczną, wprowadzając uczestników w magię nadchodzących świąt. Po wykonaniu ozdób, wszyscy posprzątali swoje miejsca pracy, a następnie przedstawiciele naszych Gości zawiesili na pamiątkę po jednej ozdobie na wydziałowej choince. W tym czasie wolontariusze częstowali Gości słodkościami.   Nasi Goście przybyli z 7 różnych placówek, a były to: Zespół Placówek Szkolno- Wychowawczo-Rewalidacyjnych z Cieszyna, Ośrodek Rehabilitacyjno- Edukacyjno- Wychowawczy z Cieszyna, Ośrodek Rewalidacyjno- Edukacyjno- Wychowawczy z Ustronia,  Zespół Szkół nr 6 z Rybnika, Powiatowy Dom Pomocy Społecznej „Feniks” ze Skoczowa, Dom Pomocy Społecznej z Pielgrzymowic oraz Śląska Diakonia z Republiki Czeskiej. Magister inż. Leszek Żaba wcielając się w rolę niezawodnego fotografa uwiecznił ten szczególny dzień robiąc piękne i ciekawe zdjęcia. Nie można zapomnieć również o niezastąpionych studentach, którzy jako wolontariusze chętnie służyli wszelką pomocą wszystkim osobom niepełnosprawnym podczas wykonywania ozdób świątecznych. W warsztatach wzięło udział w sumie 114 osób.

Opracowała: Iwona Stroka