WYPRAWA DO OGRODZIEŃCA

Rok szkolny 2011/2012 zakończyliśmy wyprawą do Ogrodzieńca! W wycieczce 27 czerwca 2012r. uczestniczyli uczniowie pierwszej i drugiej klasy zawodowej z wychowawczyniami panią Izabelą Wojtylak i Mirosławą Godniewicz. Na wyznaczonej trasie zwiedzania, kierowani przez przewodnika mieliśmy okazję obejrzeć i podziwiać wiele pamiątek historycznych, m. in. rekonstrukcję Grodu Królewskiego na Górze Birów w Podzamczu. Kamienno-drewniana zabudowa fortyfikacji oraz zgromadzone militaria oglądane były z dużym zainteresowaniem. U podnóża Góry Birów zobaczyliśmy kurhanowe cmentarzysko założone przez najstarszą na Jurze osadę Słowian. Ogromne wrażenie wywarły na nas ruiny Zamku Ogrodzienieckiego wzniesionego za panowania króla Kazimierza Wielkiego.  Mieliśmy okazję spacerować zarówno po terenie zamku dolnego jak i pozostałościach zamku górnego. Obejrzeliśmy dziedziniec, wspinaliśmy się krętymi schodkami na basztę i podziwialiśmy okoliczny krajobraz. Widzieliśmy fragmenty murów obronnych, fos no i wreszcie salę tortur z replikami urządzeń służących do okrutnych męczarni.

Wiele radości sprawiły nam „spinaczki” po ostańcach, pagórkach i wzniesieniach, z którymi radziliśmy sobie doskonale.

Zachwyceni malowniczym krajobrazem, typowym dla Szlaku Orlich Gniazd, łączącym błękit nieba                   z zielenią i bielącymi się skałami, zasłuchani w barwne opowieści pana przewodnika nie myśleliśmy, ze pojutrze spotkamy się ostatni raz w tym roku szkolnym, odbierzemy świadectwa z promocją                 do następnej kasy i rozejdziemy się na wakacje. Z bagażem wrażeń, uśmiechnięci, choć trochę zmęczeni, wróciliśmy do domu. Wycieczka ta długo pozostanie nam w pamięci!