HISTORIA Z BLISKA

30 października uczniowie klasy 2-3 zawodowej uczestniczyli w wycieczce do Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Muzeum Izby Pamięci KWK „Wujek”. Warsztaty prowadzone przez edukatora Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach- panią dr Kornelię Banaś dotyczyły tematu:„ Prześladowani i aparat terroru w latach 1944-1989”. Podczas zajęć - które odbywały się w byłym Areszcie Śledczym- uczniowie dowiedzieli się, jak wyglądał w PRL aparat bezpieczeństwa,  za co można było iść do więzienia,  jak wyglądały metody zwalczania opozycji oraz kto w PRL podlegał represjom i dlaczego?  Oglądaliśmy ciekawą wystawę, pełną archiwalnych dokumentów, fotografii oraz opisów. Uczniowie aktywnie i z dużym zainteresowaniem uczestniczyli w zajęciach. Dopełnieniem tematu była kolejna żywa lekcja historii w  Muzeum Izby Pamięci Kopalni "Wujek". Uczniowie obejrzeli film dokumentalny "Życiorysy z bliznami". Film Agnieszki Świdzińskiej- dziennikarki, która relacjonowała wszystkie trzy procesy dotyczące pacyfikacji kopalni „Wujek” na początku stanu wojennego- opowiada o nowych, odkrytych przez autorkę faktach dotyczących tej tragedii. Okazuje się, że podczas strajku nie tylko zastrzelono 9 górników, ale zomowcy bili do nieprzytomności lekarzy i sanitariuszy tylko dlatego, że chcieli ratować rannych pracowników kopalni. Wstrząsającą opowieść o mrocznych czasach stanu wojennego opowiedział nam też Jerzy Wartak- uczestnik strajku w KWK Wujek w 1981 roku.

Ta wzruszająca lekcja historii na pewno na długo zostanie nam w pamięci.

Izabela Wojtylak