APEL- 11.11.2013 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Data 11 listopada 1918 roku zajmuje w świadomości Polaków niezwykłe miejsce. Zgodnie z tradycją i ceremoniałem szkoły corocznie odbywają się w naszej szkole uroczyste akademie z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości z udziałem całej społeczności szkolnej.

Tegoroczne widowisko słowno-muzyczne przypomniało okoliczności utraty wolności przez nasz kraj, kręte drogi Polaków do niepodległości w czasie 123 lat niewoli, począwszy od 1772 roku, przez walki powstańcze XIX wieku aż po upragniony dzień 11 listopada 1918 roku. Szczególną uwagę poświęciliśmy Powstaniu Styczniowemu z okazji 150 rocznicy wybuchu. Oddaliśmy hołd powstańcom styczniowym, przedstawiając niezłomną walkę narodu polskiego o zachowanie swojej świadomości narodowej, religii i obyczajów, pomimo intensywnej rusyfikacji i germanizacji stosowanej przez zaborców. Ilustracją była prezentacja multimedialna przedstawiająca malarstwo historyczne oraz prezentacja wyróżniona w XII Powiatowym Konkursie Historycznym przygotowana przez Sylwię Paszek- uczennicę klasy 2 zawodowej.

Narracja przeplatana patriotycznymi wierszami, znanymi pieśniami i piosenkami powstańczymi oddawała atmosferę tamtych czasów. Apel skłaniał również do refleksji na temat wolności – wartości bezcennej dla istnienia i trwania każdego narodu. Celem uroczystości było nie tylko ukazanie żmudnych dróg Polaków do niepodległości, ale też kształtowanie uczuć patriotycznych i dumy narodowej, budzenie szacunku i przywiązania dla tradycji 11 listopada, wzbudzenie poszanowania dla wartości, o jakie walczyli nasi dziadowie i ojcowie.

„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.”

/J. Piłsudski /