Wycieczka do Wygiełzowa

5 czerwca 2013 roku uczniowie szkoły zawodowej oraz gimnazjum uczestniczyli w wycieczce do Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie. Obok skansenu , na wzgórzu znajduje się piękny zamek- dawna twierdza biskupów krakowskich, który podziwialiśmy niestety tylko z parkingu, ze względu na warunki atmosferyczne.

W parku uczniowie przeszli ścieżkę edukacyjną " Szlakiem wiejskich rzemiosł". Na wstępie każdy uczestnik otrzymał książeczkę z zadaniami oraz mapkę, która pomogła poruszać się po skansenie. Wędrując od chaty do chaty  poznawali kolejno pracę cieśli, kowala, kołodzieja, stolarza, tkacza, wikliniarza, garncarza i bednarza. Oprócz zadań teoretycznych, które wymagały umiejętności czytania ze zrozumieniem, bacznego obserwowania, były też zadania praktyczne. Uczniowie mogli sprawdzić się w roli wikliniarza budując płot z wikliny oraz w roli bednarza składając z klepek beczkę. Praca ta wymagała cierpliwości i dokładności. Choć pogoda nam nie dopisała, to apetyty owszem. Ostatnim punktem wycieczki były pieczone kiełbaski.