MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ GODNOŚCI OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNA W CIESZYNIE

W dniach 7-10 maja 2014 na Uniwersytecie Śląskim, Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji oraz Wydziale Artystycznym w  Cieszynie odbyły się Dni Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną pod hasłem „Patrz sercem”. Drugiego dnia 8 maja 2014 roku odbyły się po raz 3-ci  warsztaty pt. „Świat Baśni” dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie. Uczestnikami byli przedstawiciele z dziewięciu ośrodków, w sumie ponad 90 osób, min. z Cieszyna, Ustronia, Pielgrzymowic, Skoczowa, Drogomyśla, Pszczyny i Rybnika oraz jedna grupa dzieci z przedszkola z Chybia.   Po raz kolejny udowodniono, że uczelnia jest miejscem spotkań otwartym dla niepełnosprawnych. Koordynatorami  i organizatorami tegorocznych warsztatów była Pani dr D. Prysak (adiunkt w Zakładzie Pedagogiki Specjalnej)  i Pani mgr A. Wojtas (asystent w Zakładzie Pedagogiki Specjalnej). Aktywnie wspierali  studenci należący do cieszyńskiego Koła Naukowego Pedagogów Uniwersytetu Śląskiego oraz studenci kierunku pedagogika: o specjalności terapia pedagogiczna i asystent osoby niepełnosprawnej, zintegrowana edukacja wczesnoszkolna i terapia pedagogiczna oraz studenci Wydziału Artystycznego w Cieszynie.  Ponadto zostało wystawione przedstawienie przygotowane przez studentów studiów stacjonarnych drugiego stopnia z bajka napisana przez osadzonych w cieszyńskim zakładzie karnym oraz wystąpił zespół „Folkuś”. Na zakończenie spotkania każdy z uczestników otrzymał drobny upominek oraz dyplom, który wręczył  Wicestarosta Powiatu Cieszyńskiego Jerzy Pilch.

Opracowała Dorota Prysak