KONKURS WIEDZY O ŻYCIU I TWÓRCZOŚCI JANUSZA KORCZAKA

15 maja w świetlicy szkolnej odbył się konkurs dla uczniów szkół podstawowych, których patronem jest Janusz Korczak. Na zaproszenie do udziału w konkursie odpowiedziały szkoły z Czeladzi, Góry, Pawłowic i Suszca. Każdą szkołę reprezentował pięcioosobowy zespół uczniów z klas 4-6. Razem z naszymi reprezentantami w konkursie wzięło udział 25 uczniów. Opiekunowie uczniów zostali poproszeni o pracę w komisji konkursowej. Gości powitał i konkurs otworzył nasz dyrektor –  Grzegorz Kuczera. Aby zintegrować uczestników organizatorzy zaproponowali pracę w mieszanych zespołach. Przedstawili zasady pracy zespołowej oraz cele konkursu, jakimi były: pogłębienie wiedzy o naszym wspólnym patronie oraz integracja Szkół Korczakowskich. Uczestnicy zmierzyli się z różnymi zadaniami. Dokonywali obliczeń matematycznych, by odczytać cytat Korczaka, oceniali czy zdania dotyczące patrona są prawdziwe, czy fałszywe. Odpowiedzieli na pytania dotyczące obejrzanego fragmentu filmu. Najwięcej emocji dostarczyło jednak zadanie plastyczne. Stworzenie plakatu do myśli Korczaka wyzwoliło w uczestnikach ogromne pokłady wyobraźni i odkryło zmysł plastyczny. Komisja była pod wrażeniem kreatywności konkursowiczów, którzy dzięki współpracy w grupie stworzyli niebanalne dzieła. Po podliczeniu punktacji, zostali wyłonieni zwycięzcy. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i poczęstunek, a każda szkoła- dyplom uczestnictwa. Mamy nadzieję, że ten konkurs będzie początkiem różnych ciekawych inicjatyw w Rodzinie Szkół Korczakowskich. Serdecznie dziękujemy: Gościom za przybycie i zaangażowanie w konkursie, Starostwu Powiatowemu w Pszczynie  i Stowarzyszeniu „Razem” za sponsorowanie nagród, oraz Patrycji i Dominikowi za pomoc w przeprowadzeniu konkursu.

D. Kowalczyk, I. Wojtylak