OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ KARIERY

Spotkanie uczniów gimnazjum z doradcą zawodowym

W dniu 20.10.2015 r., w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery zorganizowano w szkole spotkanie z osobą pełniącą rolę doradcy zawodowego. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie gimnazjum „L” (kl. I, II oraz III) Zespołu Szkół nr 3 Specjalnych w Pszczynie.

Omówione zostały podstawowe kwestie związane z wyborem przyszłej ścieżki zawodowej. Uczniowie obejrzeli filmy dydaktyczne (10 odcinkowy cykl „Drogi Zawodowe”, www.kowieziu.pl), zapoznali się z materiałami edukacyjnymi opracowanymi w ramach projektu „Szkoła zawodowa szkołą pozytywnego wyboru” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Gimnazjaliści chętnie dzielili się własnymi refleksjami, opowiadali o swoich zainteresowaniach, mocnych stronach i marzeniach związanych z przyszłością. Dodatkowo wypełniali ankietę predyspozycji zawodowych. Ankieta została opracowana przez pedagoga szkolnego we współpracy z doradcą zawodowym z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Pszczynie- mgr Mirosławą Kulczyk (na podstawie propozycji U. Klimowej oraz opracowania J. Woronieckiej). Podczas spotkania omówiono interpretacje wyników oraz udzielono odpowiedzi na pytania uczniów. Zwieńczeniem spotkania byłą część plastyczna, podczas której uczniowie wyrażali w ekspresji własne plany na przyszłość, tworząc plakat „Fascynujące zawody”.

Aleksandra Kowalska pedagog szkolnylny