Konkurs Wiedzy o Ubezpieczeniach Społecznych

16 listopada 2015r.w II i III klasie szkoły zawodowej odbył się I etap szkolny Konkursu Wiedzy o Ubezpieczeniach Społecznych realizowany pod hasłem „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Celem Konkursu było  upowszechnienie i pogłębienie wiedzy o ubezpieczeniach społecznych wśród uczniów szkól ponadgimnazjalnych, która jest niezbędna każdemu przy podejmowaniu wielu decyzji, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Konkurs Wiedzy o Ubezpieczeniach Społecznych był podsumowaniem projektu edukacyjnego „Lekcje z ZUS”, który odbywał się na zajęciach z podstaw przedsiębiorczości oraz WSO. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach, na których były poruszane następujące zagadnienia:

1. Świadomy zawsze ubezpieczony: historia ubezpieczeń, istota ubezpieczeń społecznych, dlaczego ubezpieczenia społeczne są obowiązkowe, rola i zadania ZUS

2. Płacisz i masz, czyli co Ci się należy, gdy płacisz składki: czym są ubezpieczenia społeczne, rodzaje ubezpieczeń społecznych, świadczenia z ubezpieczeń społecznych, niepełnosprawność a niezdolność do pracy.

3. Emerytura- Twoja przyszłość w Twoich rękach: polski system emerytalny, zasady solidaryzmu społecznego, reforma 1999, podwyższenie wieku emerytalnego.

4. E-ZUS, czyli firma od ręką: rejestracja firmy z ZUS, ubezpieczenia obowiązkowe i dobrowolne, zasady rozliczania składek na ubezpieczenia społeczne, e – ZUS dla przedsiębiorczych – praktyczne narzędzia dla osób podejmujących własną działalność

Dużym doświadczeniem, była również wizyta uczniów w ZUS w Pszczynie. Pracownik oprowadził uczniów po ZUSie, zaznajomił z jego pracą oraz sprawami, jakimi zajmuje się ta instytucja.

Patrycja Lekki- Małek