ARTETERAPIA DROGĄ DO RADOŚCI

Nadszedł czas wakacji,  a tymczasem w szkołach  etap podsumowań i refleksji. W Zespole Szkół nr 3 im. Janusza Korczaka w Pszczynie zakończyła się innowacja pedagogiczna "Arteterapia - droga do radości", w której uczestniczyli uczniowie 3 klas gimnazjum. Arteterapia czyli stymulowanie funkcji rozwojowych i poznawczych poprzez szeroko rozumiane działania artystyczne przynoszące radość, zadowolenie i satysfakcję z osiągniętych rezultatów przyniosła naszym uczniom przekonanie "potrafię - jestem twórcą".

Podczas trwania innowacji oprócz zajęć prowadzonych w szkole w formie warsztatów teatralnych, muzycznych i plastycznych, nawiązano współpracę z Muzeum Zamkowym w Pszczynie, Filharmonią Śląską w Katowicach, Teatrem Ateneum w Katowicach, Pszczyńskim Centrum Kultury, Stowarzyszeniem „Razem”, czego efektem był kilkakrotny udział w  warsztatach muzealnych, koncertach, wyjazdach do filharmonii oraz do teatru.

Najtrudniej wypracowanym dziełem było zorganizowanie obchodów Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa i Światowego Dnia Wiedzy  o Autyzmie, podczas których uczniowie biorący udział w innowacji przygotowali spektakl „Życia garść” oraz wystawę swoich prac w Galerii „pod 13”.  Obecnością zaszczycili nas  wówczas rodzice, uczniowie pszczyńskich szkół podstawowych oraz zaproszeni  goście i wszyscy zainteresowani problematyką niepełnosprawności.

Jesteśmy bardzo dumni z naszych uczniów, dziękujemy im za wytrwałość, za siłę w pokonywaniu trudności oraz wspaniały uśmiech, który nieustannie daje nam motywację do dalszej pracy.

R. Baron, M. Kunysz- Pudełko, A. Pławecka- Brauntsch