Wycieczka do Soli i Zwardonia

Dnia 24 września 2016 r. uczniowie naszej szkoły wybrali się na wycieczkę do Soli i Zwardonia. Trasa pieszej wędrówki rozpoczęła się na stacji PKP w Soli. Podążaliśmy czerwonym szlakiem prowadzącym z Soli do Zwardonia. W Soli, wiosce położonej w dolinie Słanicy widzieliśmy drewnianą dzwonnicę loretańską z I połowy XIX wieku, oraz studnię ze źródłem solankowym. Z soli trasa wiodła przez Rachowiec (954 m n.p.m.) do schroniska- Chaty pod Skalanką (867m n.p.m.), obok Dworca Beskidzkiego- nieczynnego już dawnego schroniska PTTK, dalej granicą polsko-słowacką, później obok pensjonatu „Szwajcaria” w Zwardoniu, a następnie przez centrum Zwardonia, wsi, która wcześniej pełniła funkcję przejścia granicznego między Polską i Słowacją (dawne od 1995 r. przejście drogowe przekraczające granicę państwa w osiedlu Myto położonym w zachodniej części Zwardonia, oraz dawne od 1992 r. kolejowe przejście graniczne na linii kolejowej przez Przełęcz Zwardońską (675 m n.p.m.). Wycieczkę zakończyliśmy w Zwardoniu, znanym z dobrych warunków śniegowych i znajdujących się tam wyciągów narciarskich, oraz licznych tras pieszych położonych w Worku Raczańskim w zachodniej części Beskidu Żywieckiego. Na koniec wszyscy zajęli miejsca w  pociągu, którym, choć zmęczeni, ale w dobrych nastrojach dojechaliśmy do Pszczyny.