Wyjście do kina na seans pt. "Dywizjon 303"

01-02-2019

30 stycznia 2019 r. uczniowie naszej szkoły wybrali się do Multikina w Czechowicach Dziedzicach, by poznać historię legendarnego Dywizjonu 303. Film Dywizjon 303 - Historia prawdziwa -  powstał na podstawie książki Arkadego Fiedlera.

Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w prelekcji pracownika IPN na temat  historii lotników i pilotów na ziemiach polskich. Później ugruntowali swoją wiedzę oglądając sceny przedstawiające bohaterstwo polskich lotników w czasie bitwy powietrznej o Anglię.

Film w reżyserii Denisa Delicia opowiada historię najważniejszych członków Dywizjonu 303, od początkowego szkolenia, przez dopuszczenia do zadań bojowych, aż po kluczową bitwę powietrzną II wojny światowej. Początkowo niedoceniani i wyśmiewani polscy lotnicy stają się legendą. W ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF-u) tworzą elitarną jednostkę - Dywizjon 303, który nie ma sobie równych.

W czasach, gdy każdy dzień mógł być ostatnim, nie wahali się wykonywać ewolucji powietrznych na granicy szaleństwa. Nikt nie latał tak jak oni. Ich ponadprzeciętne umiejętności i niezwykły patriotyzm mogą być przykładem dla kolejnych pokoleń Polaków, czym jest prawdziwe bohaterstwo. Film opowiada nie tylko o spektakularnych akcjach, w których brali udział podczas Bitwy o Anglię, ale pokazuje również ich życie prywatne. Kogo kochali, kogo stracili i za kim tęsknili. Film wprowadził widzów w realia ówczesnej wojennej rzeczywistości, która wymagała od wszystkich poświęcenia i ogromnej odwagi. Piloci Dywizjonu 303 powinni być dla wszystkich młodych ludzi wzorem patriotyzmu , oddania oraz odwagi.