Doradztwo zawodowe

W szkole organizuje się Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego (WSDZ). Program Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego opracowuje Doradca Zawodowy.

Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego realizuje się we współpracy z Poradnią Pedagogiczno-Psychologiczną w Pszczynie, innymi poradniami specjalistycznymi oraz instytucjami samorządowymi, w tym z Powiatowym Urzędem Pracy.

Zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego w klasach 7 i 8 szkoły podstawowej oraz w szkole branżowej są realizowane w oparciu o program edukacyjny przygotowany przez nauczyciela prowadzącego te zajęcia, zgodnie z ramowym planem nauczania.

Szkoła realizuje zadania z zakresu doradztwa zawodowego, w szczególności poprzez:

• diagnozowanie zapotrzebowania uczniów na informacje edukacyjne i zawodowe oraz pomoc w planowaniu kształcenia i kariery zawodowej;
  • gromadzenie, aktualizacja i udostępnianie informacji edukacyjnych i zawodowych dla danego poziomu kształcenia;
  • wskazywanie uczniom, rodzicom i nauczycielom dodatkowych źródeł informacji dotyczących rynku pracy;
  • wskazywanie uczniom, rodzicom i nauczycielom, instytucji i organizacji wspierających funkcjonowanie osób niepełnosprawnych w życiu codziennym i zawodowym;
  • wskazywanie uczniom, rodzicom i nauczycielom alternatywnych możliwości kształcenia uczniów niepełnosprawnych;
  • wskazywanie programów edukacyjnych Unii Europejskiej;
  • udzielanie indywidualnych porad uczniom, rodzicom i nauczycielom;
  • prowadzenie grupowych zajęć aktywizujących, przygotowujących do świadomego planowania kariery zawodowej.

Materiały pomocne podczas nauki: