Uczniowie z głęboką niepełnosprawnością intelektualną

Uczniom z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim szkoła zapewnia spełnianie obowiązku szkolnego i obowiązku nauki poprzez :

• indywidualne zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze w domu wychowanka w przypadku uczniów dla których wydano takie orzeczenie,
  • grupowe zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze (przy DPS w Pielgrzymowicach), dla uczniów, dla których wydano takie orzeczenie.

Uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim realizują obowiązek szkolny i obowiązek nauki do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym uczeń kończy 25 lat.

Program nauczania uczniów ma charakter indywidualny i nie realizuje się podstawy programowej. Uczniowie nie podlegają obowiązkowi oceniania i nie otrzymują świadectw.

Wymiar godzinowy zajęć jest uzależniony od możliwości psychofizycznych oraz potrzeb rewalidacyjnych uczestników i wynosi:

• 2 godziny dziennie na zajęcia indywidualne,
  • 4 godziny dziennie na zajęcia zespołowe,

Liczba uczniów w grupie rewalidacyjno -wychowawczej wynosi nie więcej niż 4 uczniów.

Funkcjonowanie oddziałów szkoły w Pielgrzymowicach:

Oddział rozpoczął swoją działalność z dniem 1 września 1999 roku. Placówka mieści się przy Domu Pomocy Społecznej w Pielgrzymowicach w budynku szkolno-terapeutycznym. Nauczaniem objęte zostały pensjonariuszki zakwalifikowane przez Poradnię Pedagogiczno - Psychologiczną do podjęcia nauki w szkole. Każda grupa szkolna ma przydzieloną salę do zajęć wyposażoną w różnorodne pomoce dostosowane do potrzeb i możliwości rozwojowych uczennic. Do dyspozycji  mamy ogród z altaną i placem zabaw. Na zajęcia uczęszczają dzieci z głęboką niepełnosprawnością intelektualną.

Stosowane metody pracy z uczniami:

Ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu głębokim, w tym często współwystępujące niepełnosprawności sprzężone praca z naszymi dziećmi wymaga stosowania specjalnych metod pracy.

• Stymulacje sensoryczną.
  • Chromoterapię.
  • Zajęcia z żywiołami.
  • Zajęcia plastyczne ( głównie malowanie palcami, dłońmi, gąbką, zabawa z masami bezkształtnymi). Program czuciowy dłoni i palców.
  • Zajęcia kuchenne – obserwacja przygotowania posiłków, wykonywanie prostych czynności( np. mieszanie składników, układanie produktów na kanapki), aromaterapia.
  • Ćwiczenia w samoobsłudze.
  • Ćwiczenia komunikacyjne.
  • Zabawy muzyczno- rytmiczne, zabawy z użyciem chusty terapeutycznej.
  • Metoda ruchu rozwijającego W Sherborn.
  • Metoda Knillów.
  • Poranny Krąg czyli metoda stymulacji polisensorycznej według pór roku.

Zabawy i uroczystości organizowane na terenie placówki:

• grill na zakończenie lata
  • zabawa andrzejkowa
  • mikołajki
  • wigilijna
  • zabawa karnawałowa
  • spotkanie wielkanocne
  • konkurs plastyczny
  • zabawa integracyjna z okazji Słonecznego Tygodnia
  • zabawa z okazji Dnia Dziecka

Współpraca z innymi placówkami i instytucjami:

• Dom Pomocy Społecznej w Pielgrzymowicach;
  • Fundacja „Moja Przyszłość”;
  • Uniwersytet Śląski Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie;
  • Dom Pomocy Społecznej w Strumieniu;
  • Lokalne szkoły podstawowe: SP im. K. Miarki w Pielgrzymowicach, SP im. K. Makuszyńskiego w Golasowicach, SP im. B. Westerplatte w Kończycach Wielkich, SP im. J. Piłsudskiego w Warszowicach;
  • Lokalne przedszkola w Pielgrzymowicach i Golasowicach.

Grono pedagogiczne:

W pielgrzymowickim oddziale Zespołu Szkół nr 3 Specjalnych im. Janusza Korczaka w Pszczynie zatrudniona jest wykwalifikowana kadra z przygotowaniem do pracy z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie.

Działania:

Galeria zdjęć:

Zdjęcia przedstawiają uczniów podczas zajęć.