Obchody "Światowego dnia świadomości autyzmu"

11-04-2019

OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

Warsztaty Teatralno – plastyczno - sensoryczne

We wtorek 2 kwietnia 2019 r. w ramach Dnia Otwartego, w naszej szkole obchodziliśmy również Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Z okazji tych okoliczności zostały zorganizowane Warsztaty teatralno – plastyczno – sensoryczne dla uczniów klas autystycznych. Na imprezę tę zaproszono również przedszkolaki z grup specjalnych Przedszkola Publicznego Nr 21 im. Misia Puchatka w Pszczynie wraz ze swoimi wychowawcami, opiekunami i rodzicami.

Cała impreza odbyła się na naszej sali gimnastycznej i jadalni. Po przywitaniu gości przez  Dyrektora Szkoły rozpoczęła się część pierwsza – teatralna. Pani Ania Pieter – Rapior przeczytała dzieciom bajkę japońskiego teatru KAMISHIBAI "O motylku i kwiatku". Opowiadała ona o zimowym życiu rosnącej gąsieniczki, która następnie w wiosenny dzień przeobraziła się w pięknego motyla. Następnie uczniowie naszej szkoły przedstawili Teatr Dziur "Nad stawem" do muzyki  Opery Carmen pt. „Habanera". Na pięknej scenografii przedstawiającej staw pojawiały się w odpowiednich momentach, zgodnych z podkładem muzycznym  przez dziury żabki. Był to bardzo widowiskowy i udany występ naszych uczniów. Po przedstawieniu wszyscy uczestnicy spotkania zrobili duże koło i wzajemnie się sobie przedstawili. Następnie każde dziecko otrzymało zawieszkę z kolorowym obrazkiem. Dzięki nim dzieci zostały podzielone na sześć grup, w których przedszkolaki integrowały się z uczniami naszej szkoły. Główną częścią imprezy był obwód stacyjny plastyczno – sensoryczny. Na każdej stacji dzieci  miały do wykonania  różne zadania. Były dwie stacje plastyczne. Na jednej malowana była przez wszystkie grupy wspólna wiosenna łąka, na drugiej wyklejana była Pani Wiosna. Na kolejnej stacji, zadaniem było wyszukiwanie w trocinach różnych drobnych elementów. Na innej trzeba było pokonać sensoryczny tor przeszkód zakończony rzutem do celu. Była również stacja segregacji przedmiotów według koloru oraz segregacji orzechów i kasztanów za pomocą różnych chwytaków. Ostatnia stacja była na jadalni. Tam uczestnicy imprezy mogli poznać nasz nowy nabytek "Magiczny dywan". Na podłodze, poprzez projektor wyświetlane były różne programy z  ciekawymi zadaniami do wykonania. Po przejściu przez grupy wszystkich stacji, cała impreza zakończyła się wspólnym, słodkim poczęstunkiem na jadalni. Następnie pożegnaliśmy przedszkolaki i nasi uczniowie zmęczoni ale zadowoloni i uśmiechnięci wrócili do swoich zajęć.