Filmowa lekcja historii - Legiony

17-10-2019

W czasach zapomnienia pamiętali. W czasach nienawiści kochali. W czasach niewoli walczyli.

We wtorek, 15 października 2019 roku uczniowie klas VII -VIII szkoły podstawowej oraz klas I -III szkoły branżowej wraz ze swoimi wychowawcami wybrali się do Multikina w Czechowicach- Dziedzicach na film pt. „Legiony”.
Film opowiada o młodych ludziach, którzy w imię zasad, wyznawanych wartości i ideałów nie wahali rzucić się w wir walki przeciwko europejskim tyranom. Bohaterowie filmu to pokolenie lat 1914-1916, które dało Polsce Niepodległość.
„Legiony” to również opowieść o przyjaźni, marzeniach, gorącym uczuciu i dorastaniu
w trudnych czasach. Wielka historia w filmie jest tłem dla rozgrywającej się na pierwszym planie historii miłości.
Obok postaci fikcyjnych, których historie wzorowano na życiorysach prawdziwych legionistów, w filmie pojawia się szereg osobistości znanych z kart historii, a wśród nich: brygadier Józef Piłsudski, porucznik Stanisław Kaszubski ps. „Król”, rotmistrz Zbigniew Dunin-Wąsowicz, porucznik Jerzy Topór-Kisielnicki i wielu innych.
Dla wszystkich widzów była to wspaniała lekcja historii i patriotyzmu.

Tak ocenili film uczniowie:

„ Był to ciekawy film i podobał mi się bardzo. Zapamiętałam scenę, gdy oficer zwany Król nie zgodził się przyłączyć do rosyjskiej armii i wolał zginąć niż zdradzić Polskę. Wzruszyła mnie ostatnia scena – jak Józef Wieża postawił krzyż na jego grobie.”

„ W tym filmie najbardziej poruszyła mnie scena, gdy Józef Wieża poszedł ratować rannego żołnierza, mimo, że mógł sam zginąć.”