Radosna Niepodległość

18-11-2019

ŚWIĘTUJEMY WOLNOŚĆ !

„…Aż nocy którejś, nocy podanej świtaniu przechylił się ku pełni, ku zmartwychpowstaniu, rozpalił czoła, ręce rozżarzył do biała przez warg wąską zaciętość, poprzez mękę ciała, przez krzepkość i strudzenie, przez krwawą mozolność wzniecił on cud zdarzony: wolność, wolność, wolność. W rytmicznej zwartej falandze na śmiercią wiejący szaniec  szedł w burzy i wrzasku piorunów śląski powstaniec...”

W dniu 13 listopada społeczność szkolna upamiętniła 101 rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Podczas akademii dla uczczenia roku 100-lecia Powstań Śląskich przedstawione zostało tło historyczne trzech powstań. Ilustracją podczas śpiewania śląskich pieśni patriotycznych była prezentacja multimedialna z archiwalnymi zdjęciami. Akademia była okazją do podsumowania projektu historycznego, podczas którego uczniowie przygotowywali plakaty i prezentacje multimedialne związane z Powstaniami Śląskimi. Pani Dyrektor Beata Cieszewska wręczyła nagrodę dla Marka Rysia, który otrzymał wyróżnienie a jego praca została publicznie zaprezentowana. Radosna atmosfera świętowania udzieliła się publiczności  i całość zakończyliśmy wspólnym śpiewaniem pieśni. W tym dniu uczniowie wzięli również udział w koncercie patriotycznym w Stajniach Książęcych w Pszczynie. Wszystkim uczniom, występującym artystom oraz nauczycielom zaangażowanym w organizację dziękuję za owocną współpracę i radosną atmosferę podczas wspólnego świętowania.

Izabela Wojtylak