10.11.2022r Ocalić od zapomnienia miejsca pamięci narodowej w Pszczynie

10-11-2022

Święto Niepodległości to szczególny czas dla nas Polaków. Świętujemy wolność, niepodległość, a przecież nie zawsze tak było. Mamy w historii narodu polskiego czasy , kiedy nie było nas na mapach świata, kiedy musieliśmy walczyć o wolność i niepodległość. Burzliwe były losy naszej Ojczyzny, często okupione krwią i śmiercią naszych rodaków. Dlatego dziś nie wolno nam zapomnieć o Bohaterach, którzy oddali życie za nasz kraj.

Uczniowie naszej szkoły zawsze pamiętają o Bohaterach, dla których Ojczyzna była najważniejsza. Na zajęciach poznają historię narodu polskiego, uczą się symboli narodowych, wyrażają swą miłość do ojczyzny w ekspresji plastycznej, artystycznej, uczą się co należy robić, aby być patriotą.

W tym roku szkolnym, w przeddzień Święta Niepodległości odwiedziliśmy miejsca pamięci narodowej w naszym regionie realizując projekt edukacyjny „Ocalić od zapomnienia”. Pod pomnikami uczniowie zapalili znicze, złożyli kwiaty. Była to okazja do refleksji, poznania naszego miasta i historii.

Oto kilka wypowiedzi uczniów :

• "Wczoraj byliśmy na spacerze i odwiedziliśmy miejsca pamięci narodowej w Pszczynie. Podczas tego spaceru przypomniałam sobie lekcje historii. Szczególną uwagę zwróciłam na płytę poświęconą Józefowi Piłsudskiemu, która znajduje się na dworcu kolejowym. .." /Martynka, kl. 6al/
  • "…Teraz już nie zapomnę o Bohaterach i płycie poświęconej Powstańcom Śląskim…". /Roksana, kl. 6al/.
  • "Podobało mi się, że spacerowaliśmy i Pani opowiadała o bohaterach, którzy oddali życie za ojczyznę…". /Marcin, kl. 5al/.
  • "Uważam, że to była ciekawa lekcja języka polskiego. Pani opowiadała nam o Pomniku Zwycięstwa i Wolności, który jest bardzo blisko naszej szkoły…". /Roksana, kl. 5al/.

Efekty projektu:

11 listopada prezentacja