11.11.2023 Podchody śladami historii

11-11-2023

Podchody śladami historii to projekt edukacyjny związany ze Świętem Niepodległości. Założeniem projektu było poznanie miejsc pamięci narodowej w Pszczynie oraz dobra zabawa.

Kolaż zdjęć prezentujący uczniów szkoły w miejscach pamięci narodowej w Pszczynie.

Uczniowie mieli do pokonania dwie trasy z zadaniami. Pierwsza trasa prowadziła przez Plac Zwycięstwa i Wolności, gdzie znajduje sie pomnik upamiętniający obrońców Ziemi Pszczyńskiej podczas Powstań Śląskich oraz II wojny światowej. Jest tam również tablica poświęcona patronowi naszej szkoły- Januszowi KorczakowiKolejnym etapem podchodów był budynek Starostwa Powiatowego, gdzie uczniowie mieli za zadanie odnalezienie tablicy poświeconej Józefowi Piłsudskiemu. W budunku dworca PKP natknęli się na kolejny ślad związany z marszałkiem Józefem Piłsudskim.

Druga trasa była nieco trudniejsza. Pierwszym etapem było Muzeum Militarne Dziejów Śląska w Pszczynie, po którym oprowadziła Nas Pani ze Stowarzyszenia Pro Memoria. Następnie przysiedliśmy na ławeczce z Księżną Daisy, dowiedzieliśmy s, że podczas I wojny światowej Daisy pracowała jako pielęgniarka Czerwonego Krzyża. Dalej uroczymi alejkami naszego parku dotarliśmy pod Trzy by, tam zapaliliśmy znicz dla Bohaterów naszej małej ojczyzny. Podchody śladami historii okazały się ciekawą formą edukacji