Wycieczka do Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie

10-06-2017

Dnia 10 czerwca 2017 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Industriadzie, związanej ze Szlakiem Zabytków Techniki w woj. śląskim. W trakcie wyjazdu uczestnicy zwiedzali dawną fabrykę zapałek z II połowy XIX w, w której obecnie mieści się Muzeum Produkcji Zapałek. W zabytkowej fabryce zapałek dzieci miały okazję zapoznać się z procesem produkcyjnym przedstawionym w dokumencie filmowym, zobaczyć wystawę różnych opakowań po zapałkach, rzeźby z jednej zapałki, maszyny, takie jak np.: automat zapałczany, które pracowały bez przerwy i bez awarii od 1930 roku do 2010 r. Uczniowie zwiedzali też zabytkowy ratusz z wieżą ratuszową, będący oddziałem Muzeum Częstochowskiego. Z wieży ratuszowej wszyscy podziwiali panoramę Częstochowy, z widoczną na horyzoncie Jasną Górą. Następnie uczniowie udali się do Muzeum Górnictwa Rud Żelaza (mieszczącego się w wydrążonych podziemnych korytarzach), które zlokalizowane jest w Parku Staszica u podnóża Jasnej Góry. Wewnątrz znajdują się eksponaty (elementy wyposażenia kopalni rud żelaza: szyb, obudowy, tory, lokomotywy, narzędzia służące do pracy pod ziemią) pochodzące ze zlikwidowanej Kopalni Szczekaczka funkcjonującej do 1982 r. w Częstochowskim Okręgu Rudonośnym. Po zwiedzaniu udaliśmy się na dworzec kolejowy w Częstochowie, skąd pociągiem pojechaliśmy do Pszczyny.