Kwiecień miesiącem wiedzy na temat AUTYZMU.

04-04-2018

KWIECIEŃ MIESIĄCEM WIEDZY NA TEMAT AUTYZMU

Kwiecień to Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu. Aby propagować i rozpowszechniać wiedzę na temat autyzmu, a także wesprzeć osoby dotknięte autyzmem oraz ich rodziny, nauczyciele Zespołu Szkół nr 3 Specjalnych im. Janusza Korczaka w Pszczynie przygotowali bogaty program obchodów miesiąca wiedzy na temat autyzmu. 5 kwietnia odbyły się warsztaty plastyczne dla uczniów z autyzmem pt. „W niebieskim świecie wyobraźni”, a prace powstałe podczas tych warsztatów można było podziwiać podczas wystawy, która odbyła się w dn. 10 i 11 kwietnia 2018 r. w ZS3S w Pszczynie. W kwietniu uczniowie z autyzmem mieli okazję, aby poznać nowych kolegów i koleżanki podczas zajęć integracyjnych z uczniami Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. Karola Miarki w Pszczynie. Dodatkową atrakcją dla dzieci były zajęcia dogoterapii i hipoterapii. Dla rodziców dzieci z autyzmem zostały przygotowane specjalne warsztaty dotyczące barier w funkcjonowaniu osób z autyzmem oraz sposobów ich pokonywania. Rodzice otrzymali wsparcie w zmaganiach z problemami dziecka niepełnosprawnego i rozwijaniu kompetencji w radzeniu sobie w trudnych sytuacjach. Aby zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy i potrzeby osób z autyzmem, 25.04.2018 r. uczniowie ZS3S wraz z wychowawcami wzięli udział w akcji informacyjnej na pszczyńskim rynku, podczas której rozdawali przechodniom ulotki informacyjne i niebieskie serduszka. ZS3S w Pszczynie włączył się również w akcję ''Zapal się na niebiesko dla autyzmu'' poprzez błękitne podświetlenie elewacji budynku szkoły.

7 kwietnia 2018 r. odbyły się zajęcia: „SI z niebieskim w tle”. Uczestniczyli w nich uczniowie z 8 klas autystycznych, podzieleni na 3 grupy. Uczestnicy pokonywali obwód stacyjny. Na poszczególnych stacjach stymulowali swoje zmysły i doskonalili przetwarzanie wrażeń: dotykowych, przedsionkowych i proprioceptywnych. Doskonalili również swoje reakcje równoważne i planowanie ruchowe pokonując sensoryczny tor przeszkód. Na koniec zajęć każdy uczestnik został nagrodzony naklejką i kostką pysznej czekolady. Wszyscy uczniowie świetnie się bawili i opuścili salę SI z uśmiechem na twarzy.
             24 kwietnia 2018r. nasza szkołę odwiedziły przedszkolaki z grup specjalnych z Przedszkola nr 21 im. Misia Kubusia Puchatka w Pszczynie. Mali goście uczestniczyli w zajęciach SI i warsztatach ceramicznych. Podczas zajęć SI dzieci przechodziły przez poszczególne stacje, na których stymulowały swoje zmysły. Po zajęciach przedszkolaki zostały słodko nagrodzone. Mamy nadzieję, że wizyta ta rozpoczęła owocną współpracę między naszymi placówkami.
Barbara Korczyk
Michalina Bałuch