Wycieczka do Wisły Uzdrowiska

Wyjazd do Wisły Uzdrowiska i na Stożek Wielki 30 czerwca 2018 r.

W sobotę 30 czerwca 2018 r. miała miejsce wycieczka do Wisły. W centrum Wiły, na placu Bogumiła Hoffa spotakliśmy się z panią przewodnik, która po przywitaniu się przedstawiła historię Wisły, której początki jako osady sięgają przełomu XV i XVI w. Dawniej była ona wsią pastersko-rolniczą, a pierwsze informacje  o Wiśle pojawiły się w XVII w. Współcześnie Wisła od 1962 r. posiada prawa miejskie liczy około 11 335 mieszkańców (2011 r.), jest położona u źródeł największej polskiej rzeki. Miejscowość rozsławił dla przyjezdnych i kuracjuszy badacz kultury ludowej Bogumił Hoff oraz filozof i psycholog Julian Ochorowicz. Wisłę odwiedzali Bolesław Prus, Władysław Reymont, Maria Konopnicka, Tadeusz Boy-Żeleński. Z panią przewodnik przechodziliśmy obok karczmy z 1794 r. będącej obecnie siedzibą Muzeum Beskidzkiego, oglądaliśmy architekturę klasycystycznego kościoła ewangelicko-augsburskiego  Apostołów Piotra i Pawła z 1838 r., budynek drewnianej starej szkoły z 1891 r., obiekt starej szkoły ewangelickiej z1824 r. z umieszczoną na niej tablica ku pamięci kompozytora Jana Sztwiertni, oraz najstarszy w Wiśle Hotel „Piast”. Następnie udaliśmy się do Galerii Sportowych Trofeów Adama Małysza mieszczącej się w Wiśle Oazie niedaleko ronda. Zgromadzono tam wszystkie puchary, medale mistrozstw świata, medale olimpijskie, kryształowe kule za pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, sprzęt narciarski, eksponaty związane ze startami w długodystansowych rajdach samochodowych – Paryż-Dakar, oraz wiele innych pamiątek jak szkone medale, paszposrt, czy legitymacja szkolna, oraz rzeźbę przedstawiająca Adama Małysza, później będącą wzorem do powstania figury z białej czekolady, którą wykonało Stowarzyszenie Cukierników RP. Czekoladowa podobizna Adama Małysz znajduje się ona w holu Domu Zdrojowego na pl. B. Hoffa. Idąc dalej zatrzymaliśmy się obok pomnika Źródeł Wisły przy ul. Olimpijskiej, będącego symbolem największej polskiej rzeki. W Wiśle Dziechcince przechodziliśmy pod zabytkowym wiaduktem kolejowym Kolei Ustroń – Wisła Głębce wybudowanym w 1932 r., po kórym poruszają się pociągi linii Katowice – Wisła Głębce. Podążaliśmy trasą Wisła Dziechcinka wzdłuż potoku Dziechcinka, następnie za wiaduktem kolejowym szlakiem niebieskim - Kobyla (802 m n.p.m) - Salasz Kobyla – Stożek Mały (843 m n.p.m.). Celem naszej pieszej wędrówki był Stożek Wielki (978 m n.p.m.) - szczyt Beskidu Śląskiego znajdujący się na granicy polsko-czeskiej. Po dotarciu pod szczyt Stożek Wielki udaliśmy się do schroniska PTTK, gdzie można było odpocząć, zjeść ciepły posiłek i napić się herbaty. Schronisko poniżej szczytu Wielki Stożek (957 m n.p.m.) jest najstarszym schroniskiem polskim w Beskidzie śląskim, zostało wybudowane przez PTT w 1922 r. Ze Stożka rozpościerały się widoki na Pasmo Wiślańskie z najwyższym szczytem Beskidu Śląskiego – Skrzycznem (1257 m n.p.m.), masyw Baraniej Góry (1220 m n.pm.), w oddali Pilsko (1557 m n.p.m.) i Babię Górę (1725 m n.p.m). Następnie czerwonym szlakiem podążaliśmy drogą powrotną przez Kyrkawicę (997 m n.p.m.) - Kiczory (990 m n.p.m.) - przełęcz Łączęcko (766 m n.pm.), a pźniej szlakiem niebieskim schodziliśmy do dworca kolejowego Wisła Głębce przez Mraźnicę obok wzniesienia Mróźków (811 m n.pm.). Po dojściu do dworca kolejowego w Wiśle Głębce wsiedliśmy w pociąg i zmęczeni ale szczęśliwi dojechaliśmy do Pszczyny.