Inauguracja

Rok 2012 został ustanowiony przez Sejm RP rokiem Janusza Korczaka. Aby zaznaczyć jego obecność w naszej szkole - już w poniedziałek 2 stycznia 2012 roku, podczas apelu Pan dyrektor Grzegorz Kuczera dokonał symbolicznej odsłony portretu i życiorysu Janusza Korczaka. Podczas uroczystości obecna była Pani naczelnik wydziału oświaty Krystyna Świerkot- Żmij, która złożyła wszystkim nauczycielom i uczniom noworoczne życzenia oraz wyraziła podziw dla postaci Janusza Korczaka.

Ten rok jest szczególny – będziemy obchodzić 70 rocznicę śmierci Janusza Korczaka oraz setną rocznicę założenia Domu Sierot.

Przypomnijmy, że Janusz Korczak był lekarzem, z zamiłowania pedagogiem i pisarzem, autorem książek m.in "Króla Maciusia Pierwszego" a także wielkim przyjacielem dzieci. W 1912 roku założył w Warszawie żydowski Dom Sierot, a później także sierociniec dla polskich dzieci "Nasz Dom". Zginął w sierpniu 1942 roku w obozie w Treblince wraz ze swoimi wychowankami, którym towarzyszył w drodze na śmierć.

Musimy też pamiętać, że Stary Doktor był jednym z pierwszych głosicieli prawdy o tym, że dziecko jest autonomiczną osobą, która posiada własną godność, zainteresowania, potrzeby i prawa. Nie byłoby Konwencji o Prawach Dziecka, gdyby nie jego działalność i myśli.

W historii naszej szkoły było wiele uroczystości i podniosłych chwil, które zapisały się w pamięci nie tylko uczniów, ale i nauczycieli oraz rodziców. Jedną z nich było przyjęcie imienia Janusza Korczaka. To zobowiązuje do ciągłego poznawania jego życia i twórczości. W tym roku zaplanowanych jest wiele konkursów i imprez związanych z naszym patronem, które mają na celu przybliżenie jego sylwetki, spojrzenia na świat a w szczególności na dziecko.

galeria zdjęć przedstawiająca uroczystość odsłonięcia ściany z portretem Janusza Korczaka w naszej szkole