Rozstrzygnięcie Konkursu Korczakowskiego

Ustanowienie przez Sejm Rzeczpospolitej roku 2012 Rokiem Janusza Korczaka stało się okazją do zaplanowania w Zespole Szkół nr 3 Specjalnych im. Janusza Korczaka w Pszczynie, kalendarza wydarzeń związanych z naszym Patronem.

Celem naszych przedsięwzięć było uświetnienie ogólnopolskich obchodów Roku Janusza Korczaka, kóry popularyzuje myśl korczakowską w oświacie - wychowanie i edukację oparte na wzajemnym szacunku i tolerancji. Zaplanowane przedsięwzięcia skierowane były nie tylko do uczniów naszej placówki ale również do uczniów zaprzyjaźnionych placówek. Starosta Pszczyński włączył się w organizację wielu imprez obejmując nad nimi patronat honorowy.

Międzyszkolny konkurs plastyczny pt. ”Marzenia Dzieci” skierowany był dla szkół podstawowych noszących imię Janusza Korczaka. Rozdanie nagród oraz wystawa prac konkursowych odbyła się podczas finału„ Słonecznego Tygodnia” 1 czerwca 2012 r.

Do konkursu zgłosiło się pięć placówek. Zwrócono szczególną uwagę na pomysłowość i samodzielność wykonania.

Jury przyznało wyróżnienie dla Kamila Hellera, lat 12 (opiekun Pani Joanna Henszel- Kloske) z Zespołu  Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych z Cieszyna.

Równorzędnymi pierwszymi miejscami nagrodzono prace wykonane przez :

1. Paulinę Michalską, lat 11 (opiekun plastycznym - Pani Joanna Henszel- Kloske), Zespół  Placówek Szkolno- Wychowawczo –Rewalidacyjnych z Cieszyna
  2. Marysię Samuel, lat 8 (opiekun plastyczny - Pani Dorota Bengier – Babiarz), Szkoły Podstawowej nr 3 im. J. Korczaka z Czeladzi.
  3. Jakuba Kimszal, lat 8 (opiekun plastyczny - Pani Katarzyna Marcińczyk – Jarek),  Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka  w Górze.
  4. Julię Wojtas, lat 11 (opiekun plastyczny - Pani Urszula Ryszka), Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Woli.
  5. Aleksandrę Kieloch, lat 11 (opiekun plastyczny - Pani Aleksandra Strączek), Zespół Szkół nr 3 im. J. Korczaka w Pszczynie.

Nagrody wręczył wicestarosta Henryk Kolarczyk. Wszystkim uczestnikom i ich opiekunom dziękujemy za udział w konkursie.

W dniu wręczenia nagród mieliśmy również okazję przedstawić efekty naszej wielomiesięcznej pracy. Uczniowie naszej szkoły przedstawili wzruszającą inscenizację pt. „Dzieci Korczaka”. Była to opowieść o wychowankach warszawskiego Domu Sierot i o ich ukochanym opiekunie, który poświęcił całe swoje życie, broniąc praw dziecka, żądając ich równouprawnienia.

Korczak dbał, by w tych tragicznych czasach jego dzieci doświadczały radości, uczyły się, śpiewały i marzyły. Słowa Korczaka nie tracą na wartości, są wciąż aktualne. Wskazywał swym zagubionym wychowankom drogę: „ Dzieci dumne miejcie zamiary, górne miejcie marzenia i dążcie do sławy, coś zawsze z tego się stanie”.

Jesteśmy dumni z naszych uczniów, którzy swoją postawą pokazują społeczeństwu, że pomimo wielu trudności i ograniczeń potrafią, chcą i angażują się całym sercem. Kiedy cztery lata temu przyjmowaliśmy imię Janusza Korczaka -  wiedzieliśmy, że to bardzo zobowiązujący patron ale dziś wiemy też, że łatwiej wychowywać młodzież mając tak wiele jego drogowskazów:

„...dać dziecku całe powietrze, słońce, całą życzliwość, jaka mu się należy, niezależnie od zasług czy win, zalet czy przywar”.