Płyta pamiątkowa

Zdjęcia z uroczystości nadania szkole imienia patrona, 15 maja 2009; Zdjęcia przedstawiają złożenie kwiatów pod płytą pamiątkową Janusza Korczaka przez władze samorządowe, delegacje szkół zaprzyjaźnionych i placówek powiatu pszczyńskiego

Nadanie szkole imienia patrona

Wrzesień 2009 roku zapisał się szczególnie w  historii naszej placówki. Rozpoczęliśmy rok szkolny 2009/2010 jako Zespół Szkół nr 3 Specjalnych imienia Janusza Korczaka w Pszczynie.

Do uroczystości nadania imienia Janusza Korczaka cała społeczność uczniowska przygotowywała dużo wcześniej. W roku szkolnym 2007/2008 w naszej szkole odbyła się kampania wyborcza mająca na celu wybór patrona. Spośród różnych kandydatów uczniowie, rodzice i nauczyciele wybrali postać Janusza Korczaka.

Od września 2008 roku realizowano Programu Symboliki Szkoły. Uczniowie przygotowywali plakaty promujące sylwetkę patrona szkoły, pisali opowiadania „Dlaczego Korczak”, tworzyli projekt logo szkoły, ilustrowali cytaty korczakowskie. Wśród grona pedagogicznego przeprowadzono ankiety dotyczące wyboru cytatu, który miał być zamieszczony na sztandarze szkoły.   W zespole do spraw symboliki szkoły prowadzono konsultacje dotyczące projektu sztandaru i wreszcie powstała jego wersja ostateczna. Sztandar został ufundowany przez Starostwo Powiatowe w Pszczynie.

Wprowadzano pedagogikę korczakowską w klasach oraz funkcjonowaniu samorządu szkolnego, wprowadzono jawną ocenę postaw uczniowskich na tablicach, system nagród i kar. Spośród kilku propozycji dokonano wyboru hymnu szkoły, którym została piosenka pt. „Przepis na świat” słowa: Beata Kozidrak, muzyka: Antoni Kopff.

Wreszcie nadszedł długo oczekiwany dzień 15 maja 2009 roku podczas finału Słonecznego Tygodnia Zespołowi Szkół nr 3 Specjalnych w Pszczynie nadano imię Janusza Korczaka. Uroczystość swoją obecnością uświetnili dostojni goście: przedstawiciele Starostwa Powiatowego, duchowieństwa, władz samorządowych, delegacje i poczty sztandarowe zaprzyjaźnionych szkół i placówek.

Uroczystość odbyła się pod płytą pamiątkową poświęconą Januszowi Korczakowi na Placu Wyzwolenia i Wolności w Pszczynie. Wszyscy mieliśmy również okazję uczestniczyć we Mszy Świętej w Kościele Wszystkich Świętych, podczas której dokonano poświęcenia sztandaru. W tym dniu przedstawiciel władz samorządowych przekazał na ręce Dyrektora szkoły akt sprawowania opieki nad płytą poświęconą Januszowi Korczakowi na Placu Zwycięstwa i Wolności w Pszczynie.