Aktywność muzyczna

Emocje towarzyszące uczniom podczas aktywności muzycznej są niezapomniane, przynoszą moc rozwijających przeżyć i doświadczeń. Jako szkoła stwarzamy wiele okazji do uczestniczenia w różnorodnych formach i imprezach artystycznych, w których muzyka stanowi centrum. Aktywne metody kształcenia dają znakomite rezultaty.

Sukcesy osiągane przez naszych uczniów w dziedzinie muzyki wiążą się głównie z zaangażowaniem w działalność szkolnych zespołów artystycznych: „Urwisy” i „Słoneczny Gospel”, w których wszystkie dzieciaki - duże i małe łączy jeden cel – radość muzykowania i radość śpiewania. Niestety czasy epidemii Covid-19 znacznie zahamowały rozwój i działalność zespołów. Mamy nadzieję, że powrót do "normalności" zaowocuje wieloma występami w następnych latach.

Oto, co w dziedzinie muzyki proponujemy naszym uczniom.

Zespół „Słoneczny Gospel” powstał w 2014 roku. Prowadzony jest w ramach zajęć świetlicowych przez Panią Mirosławę Gad i Radosławę Langer - Skorupę. Od 2022r. do prowadzących zespół dołączyła Pani Bernadeta Jonkisz. Uczestnictwo w zespole umożliwia wszystkim chętnym uczniom wyrażanie śpiewem swych przeżyć. Zespół ma już na swoim koncie wiele występów i zdobył kilka nagród w przeglądach piosenek, w tym Grand Prix Gminy Wójta Bestwina w III Janowickim Konkursie Pieśni Gospel „Praise the Lord” - Kwiecień 2017.

uczniowie zespołu Słoneczny Gospel, 2016r.

zespół Słoneczny Gospel w Pszczyńskim Centrum Kultury, 2016r.

Zespół „Urwisy” szczyci się już ponad dwudziestoletnią działalnością i jest zespołem, w którym mogą uaktywnić się wszyscy uczniowie posiadający jakieś zdolności i umiejętności muzyczne oraz mocne chęci artystycznego działania. Zespół prowadzony jest przez nauczycieli muzyki: Panią Romanę Baron i Pana Zbigniewa Lejawkę, obecnie przy współpracy Pani Stanisławy Korneckiej-Kubskiej. Swymi występami uatrakcyjnia ważne uroczystości, akademie, imprezy szkolne oraz pozaszkolne organizowane przez organ prowadzący szkołę. Bierze udział w przeglądach piosenek, na których również zdobywa nagrody, w tym kilkukrotnie zdobyte Grand Prix Powiatowego Przeglądu Piosenki „Słoneczne granie i śpiewanie” organizowane w Tygodniu Osób Niepełnosprawnych „Słoneczny Tydzień”. Zespół prowadzony jest w ramach zajęć rozwijających kreatywność.

występ zespołu "Urwisy" podczas Przeglądu Piosenki "Słoneczne granie i śpiewanie", 2016r.

Wiele okazji do przedstawienia swoich umiejętności muzycznych mają uczniowie podczas szkolnych akademii i uroczystości. Podczas zajęć muzycznych przygotowują piosenki tematycznie związane z akademią, lub krótkie utwory muzyczne, grając na instrumentach.

Mamy uczniów, którzy interesują się grą na gitarze, akordeonie, pianinie. Zespoły klasowe wdrażamy do gry na dzwonkach i innych szkolnych instrumentach perkusyjnych.

występ instrumentalny uczniów na scenie Pszczyńskiego Centrum Kultury

występ instrumentalny uczniów na scenie Pszczyńskiego Centrum Kultury, 2016r.

Aktywność muzyczna, to również aktywność taneczna. Wielu nauczycieli, w ramach zajęć rozwijających kreatywność przygotowuje z dziećmi różnorodne układy taneczne. Uczniowie bardzo lubią taką formę zajęć i mają możliwość prezentacji efektów podczas szkolnych przedstawień i akademii.

układ taneczny zaprezentowany podczas szkolnej akademii, 2017r.

Dbając o wszechstronny rozwój uczniów umożliwiamy im bezpośredni kontakt z dziełami muzycznymi, przygotowujemy ich do aktywnego uczestnictwa w kulturze. Tradycją są – dzięki współpracy z Muzeum Zamkowym w Pszczynie – comiesięczne spotkania „na żywo” z muzyką w Sali Lustrzanej Pałacu Pszczyńskiego. Spotkania odbywają się w ramach audycji muzycznych przygotowywanych dla dzieci przez Filharmonię Śląską. Staramy się również co jakiś czas organizować wycieczki do filharmonii w Katowicach lub zapraszać muzyków do szkoły.