11 września 2021r Industriada – wyjazd do Dąbrowy Górniczej. Zwiedzanie Kopalni „Sztygarka”, udział w warsztatach.

Wycieczka do Dąbrowy Górniczej na Industriadę 11 września 2021 r.

W słoneczną sobotę 11 września 2021 r. uczniowie naszej szkoły wybrali się pociągiem Kolei Śląskich do Dąbrowy Górniczej na XII edycję święta Zabytków Szlaku Techniki. Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od Parku Militarno-historycznego „Reduta”, po którym oprowadził nas pan przewodnik, który opisywał nam różne pojazdy i obiekty militarne. Zapoznaliśmy się tam z okopami wojskowymi, pojazdami wojskowymi i bronią: haubica, armata na podwoziu czołgu t-76, kołowy transporter opancerzony SKOT 2-AP, pojazdy wojskowe Star, rakieta. Brałyśmy udział w warsztatach rękodzieła, podczas których własnoręcznie wykonałyśmy biżuterię w postaci bransoletek. Uczestniczyliśmy w rekonstrukcji historycznej „Pokaz pracy górnika galmanowego z końca XIX wieku” oraz zabawie „I ty możesz zostać górnikiem galmanowym”, która polegała wypłukiwaniu z osadów znajdujących się w płuczce nazywanego „złotem głupców” pirytu. Zwiedzaliśmy też Muzeum Miejskie „Sztygarka”, posiadającego zbiory związane z górnictwem węgla kamiennego, wystawę geologiczną, dział etnograficzny ze zbiorami pochodzącymi z różnych  części świata. Na końcu odwiedziliśmy wyrobiska Kopalni Ćwiczebnej „Sztygarka”, w której przewodnik przekazał nam wiele interesujących informacji związanych z w/w kopalnią oraz zapoznał nas z wieloma ciekawymi miejscami, obiektami, maszynami i narzędziami znajdującymi się pod ziemią. Zobaczyliśmy, m.in. podziemny pociąg do transportu górników, wagon-sanitarkę, podziemne pompy i wiele innych. Pełni wrażeń wróciliśmy do naszych domów.