Wycieczka do Fabryki Porcelany

W sobotę 9 czerwca 2018 r. uczniowie naszej szkoły w ramach Industriady (Święta Szlaku Zabytków Techniki) wybrali się pociągiem Kolei Śląskich do Fabryki Porcelany położonej w Katowicach na ul. Porcelanowej 23. W budynkach obecnej Fabryki Porcelany pochodzące z przełomu XIX i XX w. wcześniej mieściła się fabryka pasz, a dopiero w latach 1923 – 1925 powstała tam fabryka Porcelany Giesche. Zakład Śląskiej Porcelany - Porcelana Bogucice - fabryki wytwarzającej porcelanę ozdobną i użytkową oraz upominki jest zlokalizowana na pograniczu dwóch dzielnic Katowic: Bogucic i Zawodzia, około 700 m od stacji kolejowej Katowice Zawodzie, leżącej na linii Katowice-Częstochowa. Do zabytkowej fabryki można również dostać się komunikacją miejską KZK GOP autobusem linii 940 kursującej z dworca autobusowego położonego pod dworcem kolejowym i galerią handlową w Katowicach. Budynki, hale fabryczne oraz wyposażenie wraz z całą linią technologiczną, piecem oraz firmowymi przyfabrycznymi sklepami z porcelaną i innymi punktami sprzedaży upominków dawnej Porcelany Giesche należą obecnie do BGH Network S.A.
Podczas odwiedzin fabryki, uczestnicy (12 uczennic i uczniów naszej szkoły) dzięki przewodnikowi mieli okazję zapoznać się z procesem technologicznym, pokazem odlewania, wypalania oraz malowania porcelany. Również oglądali wyroby fabryki i różne kolekcje tematyczne serwisów porcelanowych, m. in. Kolekcję Klasyczną (np.: "Tina", Castello" czy "Cesar"), produkty: Manufaktura Kolekcja Muzyczna (zestawy związanymi z wielkimi polskimi twórcami muzyki, jak np.: "Szopen", "Wieniawski" czy "Kilar", "Ogiński" i wiele innych), Galeria - seria związana z polskim malarstwem (m. in. komplety talerzy i filiżanek wykorzystujących obrazy St. Wyspiańskiego "Macierzyństwo", czy Juliusza Kossaka "Stadnina na Podolu"), Porcelana Bogucice (m. in. kolekcje "Diament Gold", "Diament Platinum"), Porcelana Bogucice Classic (jak m. in.: "Milet", "Majorka" czy "Etna"), Porcelana Bogucice Upominki jak (serie porcelany, takie jak: "Bebok", "Utopiec" czy "Heksa"), czy najnowszy wyrób Kolekcja Limitowana "Niepodległość 1918 - 2018" – to produkt stworzony z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości wykonany z porcelany szlachetnej ozdobionej w technologii kalkomanii). Naszych uczniów najbardziej zainteresował udział w warsztatach tematycznych przygotowanych przez fabrykę w ramach Święta Szlaku Zabytków Techniki woj. Śląskiego (Industriady), takich jak: - porcelanowe kadry, - malowanie porcelany (filiżanki wraz z podstawkami), - zdobienie filiżanek w technologii kalkomanii, - łączenie za pomocą kleju porcelanowych talerzy z płytą osb, - warsztaty kinowe - oglądanie starych filmów oraz bajek związanych tematycznie  z porcelaną, powstałych jeszcze w technice analogowej, - warsztaty ceramiczne (odlewy),    - Projektantki- warsztaty kreatywne, - Słuchowisko-sylwetki, dźwięki, warsztat pracy, - Przegląd filmów ze zbiorów prywatnych zgromadzonych przez Filmotekę Śląską – Instytut Filmowy „Silesia Film”. Warsztaty te pozwoliły na doskonalenie czynności manualnych, rozwój kreatywności oraz poprawę koordynacji technicznej, a także doskonalenie motoryki dużej i małej:). Po wyczerpujących zmaganiach warsztatowych wszyscy w dobrych humorach udali się w drogę powrotną do Pszczyny.

Za rok znów będziemy uczestniczyć w Industriadzie:) .