Wycieczka do Polskiego Radia

Zwiedzanie Polskiego Radia Katowice w piątek 25 listopada 2022 r.

Dnia 25 listopada 2022 r. uczniowie naszej szkoły zwiedzali Polskie Radio Katowice. Naszą wycieczkę po rozgłośni radiowej oprowadzali: reporter Wojciech Pacuła i Dominika Sygiet – prezenterka, dziennikarka radiowa z charakterystycznym głosie radiowym. Nasz przewodnik pokazał nam duże studio radiowe, do którego weszliśmy. Tam zaprezentował nam warsztat pracy reportera: profesjonalny mikrofon i magnetofon. Reporter pracuje w terenie, a po zakończonych wywiadach montuje efekty swojej pracy w postaci nagrania. Poinformował nas o co w wywiadzie pyta reporter. Przeprowadził też wywiad z naszym uczniem, Tomkiem. Radio powstało 100 lat temu w latach 20. XX wieku. Dźwięk radiowy rozchodzi dzięki falom dźwiękowym. Głos podąża do przekaźnika, a potem do nadajnika. W studiu radiowym znajdują się statywy do mikrofonów. W pomieszczeniu ściany są idealnie wyciszone, nie może być tam pogłosu, czyli zjawiska odbicia fal dźwiękowych. Radio jest instytucją poniekąd interdyscyplinarną, łączone są tam elementy dziennikarskie, kultura, sztuka. Najważniejszym pomieszczeniem w rozgłośni jest studio muzyczne. Szczeliny w ścianach pomieszczenia studia zostały skonstruowane po to, żeby nie występowało zjawisko echa, pogłosu. W rozgłośni radiowej pracują grupy będące przedstawicielami różnych zawodów: dziennikarze, reporterzy, technicy radiowi, realizatorzy, inżynierowie dźwięku. Każda radiostacja posiada swój profil programowy. Polskie Radio Katowice swoim zasięgiem obejmuje m. in. : Katowice, Kraków, Bielsko-Białą, a także część Republiki Czeskiej, m. in. miasto Ołomuniec. W rozgłośni Polskiego Radia Katowice znajduje się też studio nagrań. W radiostacji prezenterki mają różne głosy radiowe, np. głos pani Dominiki Sygiet to falset.
Obecnie rozgłośnie radiowe, dostosowując się do wymogów czasów, są multimedialne, posiadają swoje stacje w Internecie. W pomieszczeniach rozgłośni są przestrzenie z dziurkami, aby nie było zjawisko odbicia fali oraz żeby nie występował pogłos. Przeszliśmy przez stanowisko, gdzie tworzy się program. News room to pokój, w którym tworzy się najkrótsze przekazy – krótkie informacje. Byliśmy też w pomieszczeniu, w którym pracuje realizator dźwięku. Program może być nagrywany wcześniej lub na żywo. Zapowiedź przygotowuje dziennikarz. W pokoju realizatora dźwięku pracuje dyrektor techniczny i inni pracownicy. W radiostacji najważniejsza jest muzyka
i wokalistki. W dalszej kolejności odwiedziliśmy pomieszczenie rozdzielni. Rozdzielnia jest sercem rozgłośni radiowej. W niej pracuje dyspozytor.

Dnia 4 grudnia 2022 r. Polskie Radio Katowice obchodzi 95 urodziny. Katowicka radiostacja, jak
i inne radia należy do Światowej Organizacji Rozgłośni Radiowych. Każda stacja ma nazwisko i swój własny niepowtarzalny sygnał radiowy – dla Polskiego Radia Katowice tym sygnałem jest stukanie młotem w kowadło, potem młoteczki hutnicze uderzają w bryłę węgla. Jest to sygnał Polskiego Radia Katowice. Oglądaliśmy związaną z sygnałem rzeźbę przedstawiającą przodek węgla z kowadłem i młoteczkami. Postacią związaną z Polskim Radiem Katowice jest Stanisław Ligoń, który pełnił funkcję dyrektora rozgłośni. Przed gmachem placówki znajduje się jego pomnik. Polskie Radio Katowice nadaje na falach UKF o częstotliwości 102,2 w Katowicach
i w okolicy. Na północy Polski częstotliwość sygnału wynosi 98,4, a w Czechach 103.