Wyjazd 19 września do Szczyrku

Relacja z wycieczki do Szczyrku z wyjściem n Klimczok w sobotę 19 września 2020 r.

Dnia 19 wrześni 2020 r. uczniowie naszej szkoły wybrali się do Szczyrku w ramach akcji „Przewodnik czeka”. Na miejscu, pod Biurem Informacji Turystycznej przy ul. Beskidzkiej 41 w Szczyrku spotkaliśmy się z ratownikiem Beskidzkiej Grupy GOPR z którym udaliśmy się na pieszą wędrówkę po Beskidzie Śląskim. Z miejsca zbiórki pod informacją turystyczną udaliśmy się ul. Beskidzką w Szczyrku w kierunku południowo-wschodnim, by następnie skręcić w ul. Wczasową i cały czas podążając w górę wędrowaliśmy grzbietem Magury, z której roztaczały się wspaniałe widoki na pasma i szczyty Beskidu Śląskiego. Taką samą nazwę nosi osiedle w Szczyrku. Przechodziliśmy obok kompleksu hotelowego Centrum kongresów i Rekreacji „Orle Gniazdo” położony na wysokości 660 m n.p.m. w północnej części miejscowości, będący największym obiektem wielofunkcyjnym (pełni funkcje konferencyjne, noclegowe, gastronomiczne i rekreacyjne) w Szczyrku i całym Beskidzie Śląskim. W obiekcie dostępnych jest 270 pokoi, 14 sal konferencyjnych, taras o powierzchni 800 m2. Baza noclegowa liczy 550 miejsc. Został oddany do użytku pod koniec lat 70. XX wieku, a inwestorami byli: Huta Katowice, Huta Kościuszko i Przedsiębiorstwo Sprzętowo-Transportowe Budowy Elektrowni i Przemysłu Transprzęt w Tychach. Następnie znów wspinając się w górę, dotarliśmy do Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Polski w Szczyrku na Górce usytuowanego w północnej części miasta, na wysokości 670 m n.p.m. i położonego przy szlaku turystycznym na Klimczok. Sanktuarium to jest miejscem licznych pielgrzymek i cudów. Początek kultu Matki Bożej w w/w sanktuarium sięga 25 lipca 1894 r., kiedy miało miejsce cudowne objawienie, dwunastoletniej Julianie ukazała się Matka Boska na tle buka, znajdującego się w Kaplicy Objawienia położonej obok kościoła. Na miejscu powstała drewniana kaplica, a następnie w 1912 r. rozpoczęto budowę murowanej świątyni, którą ukończono po II wojnie światowej. Obok kościoła znajduje się grota z figurą Matki Bożej i cudownym źródełkiem oraz figurą św. Jakuba Starszego z atrybutami świętego: laską i muszlą. Wewnątrz świątyni nad tabernakulum znajduje się obraz Matki Bożej namalowany w 1960 r. Autorem jest Stefan Just, który namalował na podstawie relacji z objawień. Wewnątrz znajduje się również mozaika o tematyce różańcowej. W dalszej kolejności udaliśmy się szlakiem niebieskim w kierunku Klimczoka. Po długiej i wyczerpującej wędrówce dotarliśmy na przełęcz Siodło pod Klimczokiem położoną w północno-wschodniej części Pasma Baraniej Góry między szczytami Magury na wschodzie i Klimczoka na zachodzie, na której znajduje się schroniska pod Klimczokiem, gdzie przywitała nas wspaniała pogoda, było sucho i gorąco. Pasmo Baraniej Góry, w której znajduje się Klimczok, jest w znacznej części zbudowane z piaskowca godulskiego, który posiada warstwy o niejednakowej twardości sprzyjające erodowaniu, co powoduje że w Beskidzie Śląskim powstały jaskinie, głębokie szczeliny, a także wodospady w korytch potoków oraz progi. Grupa ochotników udała się również na sam szczyt Klimczok, którego kulminacja sięga 1117 m n.p.m. Nazwa szczytu jest związana z Wojciechem i Mateuszem Klimczokami, będącymi „hetmanami” familii zbójnickich. Okres ich działalności pod koniec XVII na pograniczu dóbr klucza żywieckiego i Księstwa Cieszyńskiego. Ze szczytu Klimczoka roztacza się panorama na szczyty Beskidu Śląskiego, a tego dnia doskonale widoczne były też Tatry polskie i słowackie wraz z najwyższym szczytem Gerlachem (2655 m n.p.m.). W Masywie Klimczoka znajdują się liczne jaskinie. Najczęściej są to wąskie, małe i głębokie szczeliny, a największe z nich znajdują się pod szczytem Klimczoka – Jaskinia Piętrowa w Klimczoku na południowo-zachodnim stoku Klimczoka, na wyskości 1107 m n.p.m. o długości 130 m i deniwelacji 10 m oraz Jaskinia Malinowska pod szczytem Malinów z otworem n wysokości 1080 m n.p.m. w pobliżu Malinowskiej Skały. Następnie inną trasą, w tym również niebieskim szlakiem udaliśmy się w drogę powrotną w dół do centrum Szczyrku. Po drodze mijaliśmy rozwidlenie szlaków o nazwie 5 dróg położone na wysokości 934 m n.p.m., skąd udaliśmy się zobaczyć nieczynny już basen kąpielowy pod Klimczokiem, użytkowany przez Niemców podczas II wojny światowej. W dobrych humorach doszliśmy do centrum Szczyrku, skąd autobusem pojechaliśmy do Bielska-Białej, a następnie pociągiem do Pszczyny, gdzie zakończyła się nasza wycieczka.