Wyjazd na 6 Śląski Festiwal Nauki

Wyjazd na 6 Śląski Festiwal Nauki w Katowicach 5 grudnia 2022 r.

W poniedziałek 5 grudnia 2022 r. uczniowie z naszej szkoły uczestniczyli w Śląskim Festiwalu Nauki w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Wewnątrz mogliśmy zobaczyć pokazy naukowe w 6 strefach wiedzy: nauki humanistyczno-społeczne, medycyna i zdrowie, technika, nauki ścisłe, przyroda, sztuka. W wydarzeniu wzięło udział 2000 naukowców i popularyzatorów nauki, rozstawiono 17 scen oraz przygotowano strefy i wydarzenia specjalne: strefa węgla, inauguracja projektu citizen science Gaia Vari, EXPO festiwal nauki, strefa Miasta Nauki. Nasi uczniowie odwiedzali różne stanowiska, gdzie na własnej skórze mogli zapozna się z różnymi osiągnięciami nauki, m. in kierowali robotami na kołach, korzystali z interaktywnych googli, oglądali i dotykali ekwipunek rycerza, odwiedzili też strefę węgla, gdzie zapoznali się z wydobyciem tego surowca oraz z budową kopalni węgla kamiennego, jej wyposażeniem, narzędziami pracy górnika, sztuką wykorzystującą węgiel, m. in. rzeźby z węgla.