Wyjazd na sanki do Rajczy 08.02.2020r.

Wyjazd na sanki do Rajczy na Compel 8 lutego 2020 r.

W sobotę 8 lutego 2020 r. uczniowie naszej szkoły wybrali się na sanki do Rajczy. Wszyscy zabrali ze sobą stosowny sprzęt do zjeżdżania z górki, dobry humor i nastawienie na przygodę. Wczesnym rankiem wyruszyliśmy z Pszczyny pociągiem relacji Katowice – Zwardoń, aby dojechać i wysiąść z pociągu w Rajczy Centrum. Po drodze podziwialiśmy ośnieżone szczyty gór, a na nich drzewa pokryte szadzią. Po dotarciu na miejsce i wyjściu z pociągu przywitał nas przyjemny chłód zimowego poranka – temperatura powietrza była wyraźnie niższa niż w naszych miejscowościach, w których mieszkamy. Przez moment poczuliśmy się jak w „krainie lodu”. Następnie podążyliśmy w kierunku miejsca docelowego, mianowicie w stronę szczytu o nazwie Compel, a jego inna nazwa to Czapel położonego na wysokości 652 m n.p.m. Czapel (Compel) jest zakończeniem północno-zachodniego grzbietu Kiczory (785 m n.p.m.) położonego Masywie Lipowskiego Wierchu (1324 m n.p.m.) i Romanki (1366 m n.p.m.) znajdujących się w środkowej części Beskidu Żywieckiego. Nieopodal Compla znajduje się Butorowa Grapa (662 m n. p. m.) i Wilczy Groń (665 m n.p.m.) i Surpaja Groń (663 m n.p.m.). Grzbiet Kiczory oddziela dolinę Soły od Nickuliny – będącej prawym dopływem Soły. Na stoku Compla został wybudowany SkiPark, do którego należą: orczykowy wyciąg narciarski na „Complu”, restauracja przy stoku oraz wypożyczalnia sprzętu zimowego. Poza tym stok jest przygotowywany przez ratrak oraz naśnieżany armatkami, co jest udogodnieniem w przypadku zbyt małej pokrywy śniegowej. Z wzniesienia roztacza się wspaniały widok na centrum Rajczy, Kościół parafialny p.w. śśw. Wawrzyńca i Kazimierza Królewicza, będący jednocześnie Sanktuarium Matki Bożej Kazimierzowskiej, dolinę Soły i okoliczne szczyty: Ziątkówka (730 m n.p.m.), Biernatka (763 m n.p.m.), Mała Zabawa (798 m n.p.m.), Zabawa (824 m n.p.m.), Madejowa Kiczora (708 m n.p.m.) i Kiczora (712 m n.p.m.) położne już po lewej stronie Soły, w Beskidzie Śląskim oraz na widoczna dalszym planie Sucha (1040 m n.p.m.) położona na prawym brzegu Soły w Beskidzie Żywieckim, które tego dnia pokryte były białym puchem. Rajcza jest dużą osadą wiejską o układzie urbanistycznym małego miasteczka, położoną przy ważnym strategicznie szlaku kolejowym Katowice – Bielsko-Biała – Żywiec – Węgierska Górka – Milówka – Rajcza – Zwardoń. Po dotarciu na stok bardzo się ucieszyliśmy z powodu dużej ilości śniegu, który tej zimy jest u nas towarem deficytowym. Z radością przystąpiliśmy do zjazdów na zabranych ze sobą sprzętach zjazdowych. Urządziliśmy nawet wyścigi, kto pierwszy przekroczy linię mety. Na początku nie było wielu turystów i narciarzy, ale im bliżej było południe, tym więcej dzieci, młodzieży i dorosłych pojawiało się na stoku, a po południu były już tam tłumy. Podczas przerw od zjeżdżania spożywaliśmy posiłek i piliśmy ciepłą herbatę. Przez cały dzień mocno świeciło słońce, a niebo było tak niebieskie jak nad Lazurowym Wybrzeżem. Niestety czas wypoczynku i zjazdów na górce szybko dobiegł końca i wyśmienitym nastroju, przekraczając kładkę dla pieszych nad Sołą, udaliśmy się na peron, aby wsiąść do pociągu i pojechać do Pszczyny. Serdecznie zapraszamy na następne wyjazdy.