Biofeedback

Mózg ludzki w ramach swojej aktywności wytwarza różne zakresy fal mózgowych. Tę właściwość  wykorzystuje  EEG Biofeedback, nazywany również neurofeedbackiem.

grafika abstrakcyjnie ukazująca fale mózgowe (przedstawiona głowa człowieka, mózg i pofalowane linie sugerujące fale)

grafika abstrakcyjnie ukazująca fale mózgowe

Neurofeedback stwarza możliwość „naprawienia” dysfunkcji mózgu, w których występuje nieprawidłowy rytm fal o pewnych częstotliwościach. Nieprawidłowy rytm fal  mózgowych powoduje na przykład:

• problemy ze skupieniem się i  koncentracją,
  • nadmierne napięciem i lęk,
  • nadpobudliwość ruchowa lub przeciwnie - ospałość.

Terapia przynosi znaczące efekty w przypadku osób z objawami ADHD, autyzmem.

Urządzeniem do treningu EEG Biofeedback  jest elektroencefalograf z odpowiednim oprogramowaniem.

grafika przedstawiająca trzy obrazki: ekran gry treningowej biofeedback, laptop z oprogramowaniem i ekranem treningowym oraz głowicę eeg

Na skórze czaszki pacjenta  w różnych miejscach umieszcza się elektrody, których zadaniem jest zbieranie danych o występowaniu w danym momencie poszczególnych rytmów fal mózgowych. Oprogramowanie z kolei przekształca te informacje w zrozumiały dla pacjenta obraz wyświetlony na ekranie komputera.

Zadaniem pacjenta jest skupienie się na tym obrazie, aby siłą swojej woli poruszyć np. samochód widziany na ekranie.  W ten sposób powstaje sprzężenie zwrotne - pacjent widzi efekt pracy swoich fal mózgowych. Poprawne wykonanie zadania nagradzane jest punktami, albo sygnałem.

grafika przedstawiająca zrzut ekranu gry podczas treningu biofeedback (jadący po szosie samochód, w tle drzewa i góry)

grafika przedstawiająca zrzut ekranu gry podczas treningu biofeedback (jadący po szosie samochód, w tle drzewa i góry)

Oczywiście nagroda pojawia się, jeśli aktywność fal mózgowych znajduje się w pożądanej częstotliwości. W przeciwnym razie obraz na monitorze pozostaje nieruchomy, co oznacza niepoprawną pracę fal. Nagroda ma być motywacją dla mózgu do dalszej pracy w poprawnym kierunku. W ten sposób pacjent uczy się aktywowania odpowiednich częstotliwości fal mózgowych, co doprowadza do normalizacji pracy organizmu i osiągnięcia postawionego sobie celu.

Prawidłowe zakresy częstotliwości fal mózgowych, które pacjent może wyćwiczyć, określone są na podstawie badań naukowych i zależne są od wieku. Trenowane są różne zakresy częstotliwości. Jest to uzależnione od złożoności problemu. Według statystyk metoda ta jest skuteczna u 80 do 95% pacjentów.

grafika ilustrująca zakresy częstotliwości fal mózgowych

grafika ilustrująca zakresy częstotliwości fal mózgowych: Gamma (<25 Hz), Beta (12-25 Hz), Alpha (8-12 Hz), Theta (8-12 Hz), Delta (1-4 Hz)

Ponieważ odpowiednio  prowadzona terapia EEG biofeedback  jest metodą bezpieczną i  bez efektów ubocznych można zastosować ją już u dzieci. W celu dokładnej diagnozy problemu, podniesienia skuteczności terapii  i upewnienia się co do ewentualnych przeciwwskazań, przed przystąpieniem do terapii wskazana jest konsultacja neurologiczna.

Częstotliwość sesji EEG biofeedback  w naszej szkole to  raz w tygodniu, w ramach zajęć rewalidacji. Do terapii  uczniowie kwalifikowani są  zgodnie z zaleceniami zawartymi w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego  wydanego przez poradnię psychologiczno - pedagogiczną oraz w razie potrzeb.

Czas jednej sesji waha się w granicach 15 do 60 minut. Pozostała część zajęć wykorzystywana jest na trening relaksacyjny.  Liczba i czas sesji uzależnione są od wieku ucznia, problemu, a jej efekt od zaangażowania pacjenta.

Od roku szkolnego 2016/2017 terapia odbywa się na nowym sprzęcie z oprogramowaniem firmy Elmiko.

zdjęcie przedstawia uczennicę podczas terapii eeg biofeedback