Muzykoterapia

Terapeutyczny wpływ zajęć rytmicznych, śpiewu, gry na instrumentach czy słuchania muzyki jest silny i obejmuje wiele sfer. Zajęcia muzykoterapeutyczne usprawniają percepcję słuchową i wzrokową, motorykę a także sprzyjają koordynacji tych sfer.

grafika przedstawiająca roześmiane dzieci i nuty

grafika przedstawiająca roześmiane dzieci i nuty

Doskonaląc poczucie rytmu wpływa się na eliminację niezborności i niezręczności w zakresie motoryki dużej. Ruch przy muzyce oraz gra na instrumentach pozwala na odreagowanie napięć, daje możliwość radosnego spontanicznego wyżycia, przechodząc z czasem do uporządkowanych, przemyślanych układów rytmicznych i tanecznych. Słuchanie muzyki i nauka piosenek sprzyja usprawnianiu dyspozycji umysłowych, takich jak: zapamiętywanie, zdolność koncentracji uwagi, spostrzeganie i refleks.

Zajęcia muzykoterapii relaksują i dają dużo radości, korygując w ten sposób zaburzenia sfery emocjonalnej.

Czym zajęcia różnią się od lekcji muzyki? Uczniowie nie są oceniani a aktywność muzyczna nie jest nastawiona na zdobywanie określonych umiejętności, tylko na radość i swobodę przeżywania.

zdjęcie przedstawiające grupę uczniów podczas zajęć muzykoterapii

Podsumowując, podczas zajęć muzykoterapii:

• usprawnia się percepcję słuchową, koncentrację uwagi, rozwija pamięć;
  • wspomaga się rozwój ruchowy dziecka;
  • kształci się orientację przestrzenną;
  • rozwija się zdolności komunikacyjne oraz aktywizuje mowę;
  • zmniejsza się napięcie mięśniowe, rozwija się umiejętność relaksacji;
  • pozwala się na odreagowanie emocji;
  • rozwija się wyobraźnię muzyczną, umiejętności oraz estetyczną wrażliwość na muzykę;
  • zachęca się do różnorodnych form aktywności muzycznej;
  • rozbudza się zamiłowanie do indywidualnego i zbiorowego śpiewu połączonego z ruchem i grą na instrumentach;
  • uczniowie mają szansę na odniesienie sukcesów;
  • przygotowuje się uczestników terapii do prezentowania swoich osiągnięć w szkole i poza nią.

zdjęcie grupy uczniów podczas zajęć muzykoterapii - zabawy z apaszkami